Denník N

7 dobrých správ: Nové aplikácie pomôžu chorým deťom aj obetiam domáceho násilia

Mobilná aplikácia polície. Foto - Facebook/policiaslovakia
Mobilná aplikácia polície. Foto – Facebook/policiaslovakia

Basketbalista Sege Ibaka sa vypracoval medzi najlepších, na Morave objavili nový dóm pod zemou a na ľudí bez domova nezabudli v Humennom ani v Banskej Bystrici. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Izrael povolil palestínskym kresťanom Betlehem

Izrael povolil desiatkam palestínskych kresťanov z pásma Gazy, aby počas vianočných sviatkov navštívili Betlehem a Jeruzalem, informovala agentúra DPA.

Ako píše TASR, podľa predstaviteľa pravoslávnej cirkvi v Gaze Kámila Ajáda o povolenie navštíviť miesta spojené s narodením a ukrižovaním Krista požiadalo okolo 600 miestnych kresťanov, pričom v pásme Gazy ich žije okolo tisíc.

Izraelské úrady im najskôr odmietli udeliť povolenie. Krátko pred vianočnými sviatkami ich o to požiadali predstavitelia katolíckej cirkvi.

„Rovnako ako je dovolené národom z celého sveta vstúpiť do Betlehema, aby oslávili Vianoce, je aj právom kresťanov z Gazy osláviť narodenie Ježiša na mieste jeho narodenia,“ citoval ich izraelský denník Haaretz.

2. Nemal na jedlo, teraz patrí medzi najlepších

O jednoduchom detstve ani nesníval. Mama mu zomrela, keď mal osem rokov, otca neskôr zatvorili do väzenia, a tak sa Serge Ibaka potuloval ulicami hlavného mesta Konga, prosil o jedlo a bosý hrával basketbal, píše New York Times.

Dnes je všetko inak. Ibaka patrí medzi najlepších basketbalistov, hrá za Toronto Raptors a zarába vyše 12 miliónov dolárov ročne.

„Môj príbeh. Moja minulosť. Nechcem na to zabudnúť,“ povedal. „Chcem o tom premýšľať a pripomínať si to, aby som mohol byť vďačný a všetko si vážiť.“

Do USA sa dostal cez Francúzsko a Španielsko, kde si ho počas basketbalového zápasu všimol Jordi Vila, jeho súčasný manažér, a pomohol mu vypracovať sa do NBA.

3. Na Morave našli obrí dóm

Rozsiahly podzemný dóm našli amatérski speleológovia v Juhomoravskom kraji. Ako informuje ČT24, ide o jeden z najvýznamnejších objavov v tejto oblasti.

Speleológovia od roku 2013 skúmali vo voľnom čase jaskyňu Sonda pod Jedničkou s cieľom zistiť, čo ukrýva.

„Šesť rokov to bolo moje pracovisko. Tu sme mali karabínu, kladku a ťažili sme, vyťahovali sme hlinu zospodu nahor,“ povedal pre českú televíziu speleológ Petr Egg. Vďaka vytrvalosti sa nakoniec pred nimi otvorili rozsiahle priestory podzemného dómu.

„Človek to nikdy vopred nevie. Jediné, čo bolo pozitívne, bolo, že tam fúkal prievan, čo znamenalo, že sú tam nejaké voľné priestory alebo kontakt s povrchom. Ale treba to skúsiť,“ uviedol Jan Mrázek z Moravského speleologického klubu.

Dóm, ktorý objavili, pomenovali Výročný, má nepravidelný tvár a veľké rozmery – 40 metrov na dĺžku a 20 metrov na šírku.

4. Aplikácia pomôže s liečbou

Pacienti s cystickou fibrózou musia tri- až päťkrát denne špeciálne inhalovať, aby im hlieny neupchali pľúca a črevá. Túto činnosť im môže spríjemniť bezplatná mobilná aplikácia, ktorá ich počas inhalovania zabaví a zároveň im zrozumiteľnou formou vysvetlí, prečo je dôležité, aby si očistili pľúca.

„Aplikácia ich má motivovať, aby si zdravie zachovali čo najdlhšie a dočkali sa nových liekov, ktoré sú, dúfame, na ceste, len sú tam zatiaľ pre ne nejaké bariéry,“ vysvetlil pre RTVS autor aplikácie Marek Vosecký.

Na Slovensku trpí cystickou fibrózou okolo 300 pacientov. Vlani na toto ochorenie zomrelo 12 z nich.

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

5. Polícia spustí aplikáciu na zvýšenie bezpečnosti

Novú mobilnú aplikáciu pripravuje aj polícia. Tá by mala uľahčiť privolanie pomoci, keď nie je bezpečné nahlas telefonovať. Aplikácia, ktorá bude bezplatná, dokáže volajúceho lokalizovať a privolať policajnú hliadku.

„Pripravovaná mobilná aplikácia ponúkne občanom bezpečnostné tlačidlo, prostredníctvom ktorého budú môcť privolať hliadku na miesto trestného činu v prípadoch, ak by ústny telefonát na linku číslo 158 predstavoval riziko pre ich bezpečnosť,“ povedala pre RTVS policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Aplikácia, ktorú spustia v testovacej fáze začiatkom roka najskôr pre Bratislavu, by sa tak mohla využiť napríklad v prípadoch, keď je žena obeťou domáceho násilia a pred agresorom sa schová v inej miestnosti.

Polícia plánuje aplikáciu rozšíriť o ďalšie funkcie vrátane zasielania notifikácií pri mimoriadnych udalostiach, ako je teroristický útok, streľba alebo prírodná katastrofa.

6. Vďaka Červenému krížu mali štedrú večeru aj ľudia bez domova

Štedrovečernú večeru v Humennom a okolí mala vďaka Červenému krížu aj stovka ľudí bez domova.

„Nápad vznikol spontánne, keď nám cukrárky zo Sladkých anjelov začali piecť perníky. My sme ich na vianočných trhoch ponúkali za istý príspevok, ktorý sme premenili na štedrovečerné večere pre ľudí žijúcich na ulici alebo na okraji spoločnosti,“ vysvetlila pre TASR Silvia Knapiková z Červeného kríža.

Vďaka predaju perníkov vyzbierali okolo 400 eur, čo im pokrylo nákup surovín na kapustnicu a ďalšie potraviny do darčekových škatúľ.

„V škatuli je všetko, čo by malo byť na štedrovečernom stole. Jej obsah prispôsobujeme aj podmienkam, v ktorých jednotliví obdarovaní žijú,“ uviedla s tým, že obdarovaných či celé rodiny vyberajú s pomocou starostov obcí, s ktorými Červený kríž spolupracuje.

Vianočné stretnutie s ľuďmi bez domova. Foto – TASR

7. Na ľudí bez domova mysleli aj v Bystrici

Na ľudí bez domova mysleli aj v Banskej Bystrici, kde pre nich pripravili 70 litrov kapustnice. Ako píše portál Bystrica dnes, okrem teplej polievky dostali aj oblečenie.

Vianočná kapustnica je v Bystrici tradíciou od roku 1995 a varieva ju vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie pri mestskom úrade v Banskej Bystrici Karol Langstein. Okrem nej pre ľudí bez domova v spolupráci s Červeným krížom pripravili aj rezne, zemiakový šalát, trvanlivé potraviny a hygienické balíčky.

Polievka, ktorá sa neskonzumuje na Štedrý deň, sa zamrazí a slúži bezdomovcom prakticky až do konca januára. Podľa Langsteina žije na území Banskej Bystrice približne 300 ľudí bez domova.

Ilustračné foto – TASR

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie