Denník N

Výročný športový newsfilter: Vlhová sa v priebehu roka zmenila, Sagan už hovorí o konci kariéry

Zlato, striebro a bronz Petry Vlhovej z MS. Foto – TASR
Zlato, striebro a bronz Petry Vlhovej z MS. Foto – TASR

Desať najväčších udalostí a pätnásť najúspešnejších športových článkov roka.

1. Vlhová majsterkou sveta
2. Sagan s rekordným zeleným dresom
3. Hokejisti opäť bez štvrťfinále MS
4. Koniec Kuzminovej a nástup Fialkovej
5. Futbalisti (zatiaľ) nepostúpili na Euro
6. Futbalovému Slovanu to konečne vyšlo
7. Hokejový Slovan skončil v KHL
8. Liverpool vyhral Ligu majstrov
9. Slovenské volejbalistky postúpili do osemfinále ME
10. Olympijské športy pred olympiádou

Plus:

  • Príbehy roka
  • Foto roka
  • Najúspešnejšie športové články Denníka N
  • Prognózy na rok 2019

1. Vlhová sa v priebehu sezóny zmenila

Veronika Velez-Zuzulová si so sebou roky niesla povesť smoliarky na najdôležitejších svetových podujatiach. Na MS 2015 skončila v slalome štvrtá, o dva roky neskôr útočila na medailu, ale nedokončila druhé kolo.

Dve olympiády, na ktorých mohla byť vo vrcholnej forme, jej pre zmenu pokazili zranenia – do Soči 2014 ani necestovala, vlani v Pjongčangu štartovala na poslednú chvíľu a bola ďaleko od medailových pozícií. Skončila ako jedna z najlepších slalomárok uplynulých rokov, ale bez veľkej individuálnej medaily.

Petra Vlhová na tom bola na začiatku kariéry podobne – na MS 2017 skončila v slalome štvrtá a na olympiáde v Pjongčangu zlyhala, keď v slalome aj v obrovskom slalome obsadila zhodne až 13. miesto. Medailu nezískala ani v alpskej kombinácii, v ktorej skončila piata.

Vlhová si však všetko vynahradila na MS 2019 vo švédskom Åre, kde získala každú z troch medailí. Začala striebrom v alpskej kombinácii, potom získala zlato v obrovskom slalome a šampionát zakončila bronzom v slalome.

V priebehu vlaňajšej sezóny sme videli zmenenú Vlhovú. Začínala ako špecialistka na slalom, ale postupne začala viac trénovať aj obrovský slalom a na začiatku roka 2019 v ňom dosahovala aj lepšie výsledky, ktoré vyvrcholili víťazstvom na majstrovstvách sveta.

Ako sa ukazuje na začiatku novej sezóny, Vlhová pritom počas celého roka 2019 nebola v stopercentnej zdravotnej kondícii. Problémy s dýchacími cestami vyriešila až operácia nosných dutín, naposledy ju trápil zápal okostice na holennej kosti.

Vlhová však bola a je aj tak schopná víťaziť. Skúsme si teda predstaviť, čo by mohla predvádzať v stopercentnom zdravotnom stave. My si myslíme, že môže vybojovať ešte niekoľko veľkých medailí a vôbec pri tom nemusíme zdôrazňovať éru Mikaely Shiffrinovej.

Petra Vlhová ju pokojne môže aj pravidelne zdolávať.

Petra Vlhová so zlatou medailou. Foto – TASR, Martin Baumann

2. Sagan už hovorí o konci kariéry

Peter Sagan už prežil aj úspešnejšie sezóny, ale dá sa vôbec zopakovať rok, počas ktorého vyhráte monument Okolo Flámska, tri etapy a zelený dres na Tour de France, majstrovstvá Európy a majstrovstvá sveta? Saganovi sa to podarilo v roku 2016, a preto máme tendenciu posudzo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie