Denník N

Migranti, ktorí nám neprekážajú, neznesiteľne podobná vražda a život v Číne. Najlepšie reportáže zo sveta za rok 2019

Vybrali sme deväť reportáží, ktoré patria medzi to najlepšie, čo sme v uplynulom roku vydali v zahraničnej rubrike.

Výzorovo sú odlišní, no vnímame ich s pozitívnym stereotypom, že sú pracovití a platia dane. A hoci tu žijú dlho, často ich nepovažujeme za Slovákov a vieme o nich málo. Tomáš Vasilko a Vladimír Šimíček strávili niekoľko dní s rodinou Phamovcov a Nguyenovcov a navštívili aj ich príbuzných vo Vietname. Zisťovali, ako rodina drží spolu aj na vzdialenosť 11-tisíc kilometrov, ako sa mení Vietnam, a prečo ľudia z tejto krajiny stále odchádzajú na Slovensko.

Maltou otriasla vražda investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. V jej príbehu a prípade Jána Kuciaka je až nepríjemne veľa podobností. Dva roky po vražde jej okolnosti dobehli aj premiéra Muscata. Mirek Tóda na Malte zisťoval, prečo štát novinárku neochránil a ako silné je na Malte prepojenie mafie na najvyššie miesta.

Andrej Bán prešiel krížom jednu z najviac skúšaných európskych krajín, ktorej sa slovenskí dovolenkári cestou na Jadran obvykle vyhýbajú, čo je škoda. Pretože Bosna ponúka atrakcie. I keď nielen turistické.

Uganda nie je vyspelá demokracia, no k utečencom sa správa lepšie ako mnohé krajiny Západu. Rastislav Kačmár navštívil región, kde žije viac utečencov ako domácich. Nie sú v ňom žiadne ploty ani stany a utečenci v ňom majú takmer rovnaké práva ako bežní občania.

Komunistická Čína tento rok oslávila 70. výročie svojho vzniku. Ako vyzerá život Číňanov pod všadeprítomnou kontrolou vlády? Robert Barca v Číne žil osem mesiacov a spísal osem pozorovaní z tejto krajiny.

Poslednú baňu v Genku zavreli v 80. rokoch, koniec ťažby spôsobil 20-percentnú nezamestnanosť a nespokojnosť obyvateľov. Hoci mesto sto rokov ovplyvňovala ťažba čierneho uhlia, dnes je dobrým príkladom toho, ako sa dá s koncom uhoľného baníctva úspešne vyrovnať. Ria Gehrerová a Michaela Barcíková zisťovali, v čom by sa mohlo inšpirovať aj Slovensko.

Pásmo Gazy je veľké ako Bratislava, ale žijú v ňom dva milióny ľudí pod nadvládou teroristického hnutia Hamas, odrezané od zvyšku sveta izraelskou blokádou. Splašky tam prúdia priamo do mora, obyvatelia nemajú pitnú vodu a žijú z humanitárnej pomoci. „O chvíľu sa tu nebude dať žiť,“ hovoria predstavitelia OSN.

Strana Právo a spravodlivosť v októbri suverénne vyhrala voľby a ostáva pri moci. Kráľovstvo PiS sa začína hneď za hranicami so Slovenskom.

Tábory pre migrantov na gréckych ostrovoch sú preťažené. Na výraz migračná kríza môžeme zabudnúť, už ide o humanitárnu katastrofu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Rok 2019

Svet

Teraz najčítanejšie