Denník N

Čaputovej prvý novoročný príhovor bol o rozhádanej spoločnosti i Kočnerovi, premiér chválil vládu a varoval pred fašizmom

Prezidentka i premiér hovorili, čo by podľa nich mali byť témy parlamentných volieb.
Prezidentka i premiér hovorili, čo by podľa nich mali byť témy parlamentných volieb.

Premiér využil prejav ako súčasť predvolebnej kampane, spomenul heslo Smeru o „zodpovednej zmene“ a v náznakoch kritizoval opozičné strany, že dopredu hovoria, s kým nepôjdu do koalície.

Zuzana Čaputová má za sebou svoj prvý novoročný prejav vo funkcii prezidentky, ktorý premiérovo tlmočili aj do posunkovej reči.

Prejav, ktorý bol predtočený, odvysielala RTVS o 13. hodine. Prezidentka hovorila o rozhádanej spoločnosti, o zlyhaní niektorých prokurátorov, a aj o tom, aké by podľa nej mali byť témy parlamentných volieb.

Krátko po nej vystúpil s prejavom aj premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý hovoril pred novinármi naživo.

Svoj príhovor využil ako súčasť volebnej kampane, do ktorej ide ako volebný líder Smeru. V prejave bol podstatne pozitívnejší než prezidentka. Hovoril o tom, že vláda robí pre ľudí, nepriamo kritizoval opozíciu a zopakoval svoje tradičné posolstvá o „padni, komu padni“ a o „zodpovednej zmene“.

Spoločnosť plná konfliktov

Prezidentkin úvod trochu pripomínal prvý prejav Václava Havla, ktorý presne pred tridsiatimi rokmi začal tým, že nie je vo funkcii kvôli tomu, aby ľuďom klamal, že „země vzkvétá“. V podobnom duchu začala svoj prvý príhovor aj Čaputová.

„Najradšej by som bola, keby môj prvý novoročný príhovor v tejto funkcii bol tým, čo všetci tak potrebujeme: pohladením milými slovami. To by ale nebol pravdivý. Bude však, dúfam, posolstvom o nádeji, ktorú môže každý z nás naplniť,“ povedala na úvod.

Na prvom mieste zdôraznila to, že slovenská spoločnosť je poznačená hádkami, spormi a osobnými útokmi.

„So smútkom a rozčarovaním sledujem, ako naberá na sile hrubosť, vulgárnosť a manipulácia vo verejnej debate. Ako si pomaly zvykáme na to, že osobný konflikt je legitímnou pracovnou metódou. Akoby jedinou cestou na presadenie svojich myšlienok bolo poníženie oponenta a vymedzenie sa na jeho úkor. So slovom sa často narába účelovo, bez zodpovednosti za následky a s umlčaním vlastného svedomia.“

Následne apelovala na to, aby si ľudia uvedomili, že na Slovensku žijú spolu. O čo prajnejší a úctivejší budú podľa nej ľudia k sebe, o to lepšie zvládnu situáciu po voľbách, keď sa to pre jednu alebo druhú stranu nemusí vyvíjať podľa predstáv.

„A každý, kto má skutočný záujem o to, aby sa našej republike darilo, musí vidieť v tom druhom aj brata, sestru, občana, človeka, s ktorým, i keď názorovo nesúhlasí, bude sa na tomto dôležitom zámere spolupodieľať.“

Podľa prezidentky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Pellegrini

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie