Denník N

Trump nemusí opäť usadnúť v Bielom dome. Rozhodne to, či presvedčí sklamané a pobúrené voličky

Foto – AP
Foto – AP

Veľa belošiek s nižším vzdelaním hovorilo, že Trumpa volili, lebo jednoducho nemohli dať hlas Clintonovej, ktorá sa im zdala príliš elitárska.

Ak v roku 2020 Donald Trump neobháji post prezidenta, bude to zásluha žien. Uviedli to pred pár dňami v analýze CNN. Ukazuje sa totiž, že ešte nikdy v histórii nebol medzi voličmi a voličkami taký markantný rozdiel v názore na to, kto by mal byť prezidentom. Rodové rozdiely pri prezidentských voľbách si v USA všimli prvý raz v roku 1980 a odvtedy sa len zväčšovali.

CNN pracovala s hypotézou, že proti Trumpovi by demokrati postavili Obamovho viceprezidenta Joea Bidena, ktorý sa nateraz javí ako favorit nominačného procesu. Voličky by pritom v 60 percentách volili Bidena a 36 percentách Trumpa. Medzi mužmi by sa skôr darilo Trumpovi (52:42), ale nie tak výrazne lepšie ako Bidenovi medzi ženami.

To, že Trump stráca popularitu a hlavne preferencie medzi ženami, zaznamenávali prieskumy už krátko po jeho zvolení. Jedným z dôvodov, prečo v roku 2018 demokrati získali v kongresových voľbách od republikánov kontrolu nad snemovňou reprezentantov, bolo to, že ženy preferovali demokratických kandidátov a kandidátky a prišli aj voliť vo väčších počtoch ako muži. Mnohé boli znechutené z Trumpovej politiky a vystupovania a boli aj také, čo demokratov volili na „vyváženie“ voči republikánskemu prezidentovi.

Analytici a politickí stratégovia na základe prieskumov, fokusových skupín aj podrobných rozhovorov s voličkami medzi štyrmi očami vytypovali skupinu žien, ktorú Trump v žiadnom prípade nesmie stratiť, lebo inak je veľmi pravdepodobné, že bude prezidentom len na jedno volebné obdobie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie