Denník N

Divoké koalície bez extrémistov budú čoraz častejšie

Sebastian Kurz. Foto – AP
Sebastian Kurz. Foto – AP

Kultúrno-etické otázky sú dôležité, aj ony však musia ísť bokom, keď ide o demokraciu a právny štát.

Po neúspešnej koalícii s krajnou pravicou na to líder rakúskych konzervatívcov Sebastian Kurz ide z druhého konca. Zelení síce nie sú extrémisti, oproti Slobodnej strane Rakúska však stoja na opačnom konci politického spektra. Radikálny obrat nevypovedá iba o pragmatickosti pravdepodobne staronového kancelára Kurza, predznamenáva aj trend, ku ktorému sa možno čoskoro pripojí i Slovensko.

Treba počítať s tým, že budú v demokraciách čoraz častejšie vznikať na prvý aj na druhý pohľad nepravdepodobné koalície programovo ťažko zlučiteľných strán jednoducho preto, lebo to bude jediný spôsob, ako vytvoriť vládu bez extrémistov.

Budú to koalície demokratických strán zostavované na obranu proti tým, čo demokratmi nie sú.  Teda v prípade, ak si demokrati budú schopní uvedomiť, že obrana či zaistenie demokracie a právneho štátu sú dôležitejšie ciele, ako napríklad kultúrno-etické otázky, na ktorých sa dnes láme spolupráca slovenskej opozície.

A že tu dnes skutočne ide o zaistenie toho, aby demokracia a právny štát prežili. Ide o to, aby sa zabránilo ich postupnej erózii vďaka účasti extrémistov na vláde.

Samozrejme, že vládnutie v takýchto širokých koalíciách nesie so sebou veľa rizík a nebude jednoduché. Rizikom napríklad bude, že časť voličov môže takúto koalíciu chápať ako dôkaz bezzásadovosti demokratickej politickej elity a o to viac bude voliť antisystémové strany.

A je otázka, či prežije rakúska koalícia, ak ekonomika skutočne spomalí a Kurzova snaha udržať vyrovnaný rozpočet sa stretne s nutkaním silno ľavicových zelených poriadne nafúknuť sociálny štát.

Na druhej strane, aspoň koalícia nepadne na tom, že sa jeden z koaličných partnerov snažil s ruskou pomocou podľa vzoru Viktora Orbána ovládnuť médiá a obmedzovať demokraciu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Sebastian Kurz

Komentáre

Teraz najčítanejšie