Denník N

Logo Mediabrífing11 predpovedí pre internet a médiá v roku 2020

Predpovede a očakávané udalosti na internete a v médiách.

1. RTVS spustí spravodajský web

Pred Vianocami spustila RTVS Trojku, v júni spustí štvrtý okruh Šport. Popri nových kanáloch chystá verejnoprávne médium aj vlastný spravodajský web. Podrobnosti o jeho fungovaní zatiaľ neboli predstavené. Oproti Českej televízii je RTVS v tejto oblasti aspoň dekádu pozadu, čo je vizitkou aj predchádzajúcich vedení.

Vzhľadom na výsledky súčasného manažmentu nie sú očakávania ohľadom nového webu veľké, z dlhodobého hľadiska je to však dôležitý krok. RTVS sa musí posunúť od klasického média k internetovému, inak stratí veľkú časť publika.

Súkromné online médiá sú nútené spoplatňovať obsah, ak chcú robiť kvalitnú žurnalistiku. Bezplatné verejnoprávne online spravodajstvo tak môže byť raz protiváhou dezinformačným webom, ktoré ponúkajú obsah zadarmo. Je mimoriadne dôležité, aby sa RTVS naučila robiť špičkovú online žurnalistiku a mala najvyššie ambície, ďalší priemerný spravodajský web totiž slovenský trh nepotrebuje.

2. Kočner bude odsúdený

Dôkazy sú silné, takže predpovedáme, že Špecializovaný trestný súd odsúdi Mariana Kočnera a Pavla Ruska za falšovanie zmeniek televízie Markíza v hodnote 69 miliónov eur. Obom hrozí 12 až 20 rokov vo väzení.

Tento rok sa dá očakávať aj rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. S vysokou pravdepodobnosťou sa podarí odsúdiť vykonávateľov vraždy Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, hádam budú dôkazy dostatočne silné aj na odsúdenie objednávateľov – Kočnera a Alenu Zsuzsovú.

3. Konšpirátorov čaká zatiaľ najťažší rok

Internetové spoločnosti ako Facebook či Google budú mať naďalej problém v boji proti šíriteľom dezinformácií, lží a nenávisti. V uplynulých mesiacoch však upravili pravidlá a urobili viaceré zmeny, ktoré konšpirátorom skomplikujú život.

YouTube napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie