Denník N

Hokejová vzbura prišla neskoro

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Populárni športovci by nemali podľahnúť pocitu, že okrem medailí nemajú ako spoločnosti pomôcť.

Generácia úspešných slovenských hokejistov sa neúspešne vzbúrila proti pomerom v hokejovom zväze. Sklamanie je oprávnené, ale netreba prehnane zúfať. Ak Lintner a spol. vytrvajú, ich chvíľa veľmi pravdepodobne príde už o pár rokov na najbližšom kongrese.

Stratený čas je síce veľká nepríjemnosť, ale tak ako sa Slovensko vyhrabalo z Mečiara, tak sa raz hokej pri dobrom vedení zmátoží z dnešnej krízy. Preto ak niečo môže mrzieť viac, tak to, že tento nádejný pokus o zmenu pomerov neprišiel v inej podobe už skôr.

Či sa to niekomu páči, alebo nie, hokej je na Slovensku veľmi silný fenomén. Niektorí hráči majú obrovskú popularitu, a tým aj spoločenský vplyv. Ten sa môže prejavovať dvoma spôsobmi. Buď sa tvárite, že ste len športovec a nič viac vás nezaujíma (čím oslabujete záujem o veci verejné), alebo máte názor, ktorý sa nebojíte povedať aj nahlas.

Žiaľ, zdrvujúca väčšina slovenských športovcov na akúkoľvek, čo i len trochu citlivejšiu otázku odpovedá vždy rovnako: „My sme športovci, nás sa to netýka (nezaujíma nás to).“

Nevedno, kde sa vzala tá nekonečne hlúpa predstava, že góly, body a sekundy sú nad morálkou a všetkým ostatným. No práve tým, že sa tak úspešne ujala, narobila spoločnosti veľmi zlú službu.

Neznamená to, že by teraz mali Handzuš, Lintner, Bondra, Šatan a ďalší rozumní športovci vstupovať do politiky. Určite nie. Úplne by stačilo, keby už v čase najväčších úspechov dali jasne najavo napríklad to, že je hanba, ak im šéfuje eštebák. Nestalo sa, škoda. Možno to tak necítili, možno prevážil pocit, že šport je „nad vecou“.

Je tu však aj dobrá správa. Zlatá generácia sa napokon rozhýbala. Ešte sa to môže dobre skončiť.

Lintner vs. Nemeček

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie