Denník N

Pomáhajú Rómom stavať domy, doučujú deti. Už takmer pol roka sú bez práce

Na snímke zhorený dom v rómskej osade v obci Richnava v okrese Gelnica z novembra 2018. Foto – TASR
Na snímke zhorený dom v rómskej osade v obci Richnava v okrese Gelnica z novembra 2018. Foto – TASR

Chudobným pomôžeme len z európskych peňazí a ani tie nevieme poslať sociálnym pracovníkom na ich konkrétne projekty načas.

Doučujú deti, dospelým pomáhajú platiť exekúcie, rodinám z chatrčí pomáhajú stavať si nové domy. Komunitné centrá a sociálnych pracovníkov potrebujú najviac obce, v ktorých žijú ľudia s ťažkou sociálnou situáciou a v chudobe.

Niekoľko z centier už však od augusta nefunguje a sociálni pracovníci zamestnaní v nich sú už šesť mesiacov prihlásení na úradoch práce. Týka sa to približne 300 sociálnych pracovníkov platených z eurofondov z národného projektu, ktorý sa skončil v auguste v roku 2019.

Podobná situácia sa opakuje približne každé tri roky. Komunitné centrá sú financované z eurofondového projektu, za ktorý zodpovedá implementačná agentúra ministerstva práce. Peniaze na sociálne služby sa rozdeľujú cez národné projekty, v ktorých sa aj komunitné centrá uchádzajú o podporu.

Ak ju získajú, na dva alebo tri roky majú zaistené peniaze, ktoré nejdú z našich daní, ale z európskych peňazí. Zjednodušene: EÚ dáva Slovensku peniaze na riešenie našich domácich problémov. Úlohou našich úradníkov je tento proces riadiť a umožniť pracovať ľuďom tam, kde je to potrebné.

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš. Foto – TASR

V auguste 2019 sa skončil projekt krízovej intervencie na komunálnej úrovni, vďaka ktorému mohlo v teréne pracovať 300 sociálnych pracovníkov.

„Verejne vyzývame kompetentných politikov a úradníkov urobiť všetko pre to, aby nedošlo k prerušeniu poskytovaných sociálnych služieb,“ upozorňovala organizácia Človek v ohrození v otvorenom liste, pod ktorý sa podpísalo 25 sociálnych zariadení.

Stalo sa presne to, pred čím varovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie