Denník N

Karolína zostane asi doma, úrady priznali chybu, v domove je kontrola

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Súrodenecké väzby detský domov nevyhodnotil dostatočne závažne, tvrdí o prípade sociálka. Prípad už kontroluje aj minister Richter.

Blogový článok Natálie Blahovej o adopcii 3-ročnej Karolíny na Maltu asi dievčatku pomôže zostať s jej súrodencami. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Denníku N priznal, že v detskom domove pochybili.

Ako mohla byť Karolína uvoľnená na medzinárodnú adopciu, keď žila u profesionálnej matky spolu so svojím bratom a sestrou, s ktorými mala blízke vzťahy? Biologická rodina má podľa zákona vždy prednosť. Platí to aj vtedy, ak sa dieťaťa vzdá biologická matka, čo sa stalo v tomto prípade, ale súrodenci sú nablízku.

„V procese sprostredkovania náhradnej rodinnej starostlivosti nebola detským domovom dostatočne vyhodnotená závažnosť informácií o súrodeneckých väzbách. Ústredie sa bude zaoberať zistenými skutočnosťami v rámci svojej pôsobnosti,“ napísala Jana Lukáčová zo sociálky.

Ide o detský domov v Seredi a práve tam prebieha kontrola. Skončiť by mohla už v pondelok. Prípad sleduje aj minister práce Ján Richter, ktorého o to požiadal poslanec Siete Miroslav Beblavý.

Psychológ silné väzby nevidel

Hoci sa deti navzájom zjavne mali rady, psychológ z domova poslal na súd stanovisko, že súrodenecké väzby nie sú také silné, aby to bránilo medzinárodnej adopcii. Pár z Malty bol už na Slovensku a Karolína k nemu chodila na návštevy (interakcie).

Tento týždeň v utorok mal byť súd, cez víkend zobrali za Karolínou súrodencov. Plakali a nechceli sa odlúčiť. V pondelok psychologička poslala nové stanovisko, že medzinárodnú adopciu kvôli súrodencom neodporúča. Prečo až tak na poslednú chvíľu?

„V procese prebiehajúcej interakcie dieťaťa so žiadateľmi, keď začali byť súrodenecké väzby medzi maloletými deťmi reálne ohrozované predpokladaným odlúčením jedného zo súrodencov od ďalších súrodencov, sa jednoznačne preukázalo, že medzi všetkými deťmi sú silné rodinné väzby, ktoré je potrebné zachovať, udržiavať a podporovať,“ napísalo N ústredie.

Čudovala sa aj sudkyňa

Riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Císarová hovorí, že také niečo sa jej ešte nestalo. Císarová komunikovala s párom z Malty a podávala aj na súd žiadosť o adopciu. Všetky papiere podľa nej tvrdili, že dieťa je na adopciu vhodné a súrodenecké väzby nie sú silné. Hovorí, že to povedali štyria psychológovia.

Ani biologická matka podľa nej nejavila o malú záujem, pretože sa jej vzdala a zaujímali ju iba zvyšní dvaja súrodenci, ktorých má s iným mužom. Ďalšie dve deti má tiež v náhradnej starostlivosti.

Okrem pondelkového zvratu u psychológov sa tesne pred rozhodnutím okresného súdu v Galante o odchode na Maltu ozvala aj biologická matka. Na súd napísala, že si chce vziať dieťa späť.

„Malta si teraz môže myslieť, že nie sme dôveryhodná krajina, keď takéto niečo vznikne. Pre mňa bude podstatné, ako dopadne rozhodnutie súdu, či biologická matka je schopná sa o dieťa postarať,“ povedala Císarová, ktorá už o prípade rokovala aj s ústredím.

Hovorí, že biologická matka je u nej na prvom mieste. Až do tohto rozhodnutia je rozhodovanie o medzinárodnej adopcii prerušené. Postupu sociálky sa čudovala aj sudkyňa, ktorá mala o adopcii rozhodnúť.

Profi mama chce dieťa tiež. Zaujíma to niekoho?

Keby profesionálna mama Monika nezavolala s plačom Natálii Blahovej a nepovedala, čo sa deje aj biologickej mame, Karolína by už zrejme bola na Malte. O tom, že si ju nechá a pokúsi sa ju osvojiť si, uvažovala asi rok.

„Keď som sociálke povedala, že si ju skúsim nechať, povedali mi, že toto sme chceli počuť,“ povedala Monika. Až kým sa do toho nezamiešala medzinárodná adopcia. Monika aj tak podala návrh na osvojenie, súd by sa mal uskutočniť o dva týždne v Trnave. No nerozhodne, skôr ako padne rozhodnutie o žiadosti biologickej mamy.

„Strašne ťažko som to znášala, ako keby som vlastné dieťa posielala na smrť,“ opisuje Monika odchody Karolínky za párom z Malty. Teraz sú všetci traja súrodenci v domove, Monike odporučili dovolenku, v domove sa na ňu hnevajú. Ústredie sa nevyjadrilo, prečo deti nie sú u náhradnej mamy.

„V čase pred interakciou so žiadateľmi a po nej sa objavili nové skutočnosti, ktoré by mohli smerovať k sanácii najbližšej rodiny. Inak povedané, po rokoch sa javí možnosť zabezpečiť starostlivosť o všetky tri deti v rámci širšej rodiny. Na tejto možnosti v súčasnosti úrad práce intenzívne pracuje a detský domov plní úlohy v súlade s týmto možným prechodom,“ napísala Lukáčová. Ústredie tak zrejme zvažuje, že deti budú u súrodenca ich mamy, ktorý sa vraj vyjadril, že by sa o ne vedel postarať.

Má teda Monika ešte vôbec šancu? „Mala by som mať šancu,“ myslí si. Už podala návrh aj na to, aby sa stala riadnym kandidátom na adopciu, nielen na náhradnú starostlivosť. Na august má dohodnuté psychotesty.

Natália Blahová neskôr pridala ešte ďalšie informácie:

„Ohľadom stanoviska CIPC – buď mali nekompletný spis, alebo si ho nepreštudovali, alebo úplne opomenuli nielen súrodencov, ale aj to, že pani Monika mala zažiadané o Karolínku. Už toto ju malo diskvalifikovať z prehľadu voľných detí. Podľa mojich informácií biologická matka nežiadala o zverenie dieťaťa, ale o zrušenie osvojiteľnosti. To je veľký rozdiel. Tento návrh som však nevidela, teda neviem, čo v ňom doslovne stojí. Podľa jej slov však chcela pre Karolínku zrušiť status osvojiteľnosti. Biologická matka v rámci aktuálneho stavu nemá podmienky na to, aby sa mohla o deti postarať. Takéto podmienky nemá ani jej brat. Takže detský domov a všetci kompetentní robia všetko pre to, aby sa len deti nemohli dostať k pani Monike. V konečnom dôsledku budú podmienky biologickej rodiny vyhodnotené za nestabilné. To však bude až po tom, čo sa všetci prestanú o prípad zaujímať. Lebo teraz treba zahmlievať. A ktovie, ako bude po tom všetkom vyzerať psychický stav detí.“

Slovensko

Teraz najčítanejšie