Svetový newsfilter: Popri kríze v Iráne sme zabudli, že tá ďalšia sa odohráva ešte bližšie k nám

Rakúsko ma prelomovú vládu, kríza vo Venezuele sa prehlbuje a do Líbye idú pomáhať tureckí vojaci.
Turecko sa rozhodlo výraznejšie zapojiť do diania v Líbyi a do severoafrickej krajiny poslalo svojich vojakov. Chce tak pomôcť centrálnej vláde v Tripolise, ktorú sa snaží zvrhnúť vplyvný poľný maršal.
Čo sa stalo: Líbya sa už osem rokov zmieta v chaose. Po páde Kaddáfího v roku 2011 síce vznikla medzinárodne uznávaná vláda, no o moc bojuje s vojskami maršala Chalífa Haftara.
Ten od minulého apríla vedie ofenzívu, ktorej cieľom je dobyť Tripolis a dostať sa tak k moci. Zabrániť mu v tom chce aj Turecko.
S líbyjskou vládou podpísalo dohodu o bezpečnostnej spolupráci a do krajiny poslalo vojenský materiál aj svojich vojakov.
Nevieme, koľko tureckých vojakov do Líbye príde. Turci hovoria, že tam idú vojenskí experti a pomocný personál, ktorý by sa nemal dostať do bojových akcií.
Zdá sa však, že popri nich budú líbyjskej vláde pomáhať aj milície, ktoré na tureckej strane bojovali proti Kurdom v Sýrii.
Čo to znamená: Turci hovoria, že cieľom pomoci vláde je dosiahnuť mier v Líbyi. Na pozadí konfliktu im však, prirodzene, ide aj o vlastné záujmy.
Haftara podporuje Rusko, Saudská Arábia, Egypt či Spojené arabské emiráty. Turci tak cez Tripolis s týmito štátmi vedú zástupný boj o širší vplyv v regióne.
Dôležité sú aj ekonomické záujmy a nerastné suroviny. Turecko totiž s Líbyou okrem vojenskej dohody podpísalo aj zmluvu o vymedzení námornej hranice.
Vďaka nej si nárokuje časti mora, ktoré mu podľa medzinárodného práva nepatria. Proti tomu silno protestujú Grécko a Egypt.

Chcú mier: Dôležitým hráčom v Líbyi je aj Rusko, ktoré tam stojí na opačnej strane ako Ankara. Turci tvrdia, že v krajine je asi 2500 ruských žoldnierov, ktorí bojujú na strane maršala Haftara.
Rusko to odmieta. Ani odlišný pohľad na Líbyu však nebránil Putinovi a Erdoganovi, aby pokračovali