Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kto už mal Ficovi povedať, čo je Trošková zač? 

Trenčín 2. 3. 2015. Asistentka premiéra Roberta Fica. Foto N - Tomáš Benedikovič
Trenčín 2. 3. 2015. Asistentka premiéra Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Po dvoch rokoch vieme, čo povedala Trošková policajtom. 2. Za ľudí predstavili volebný program. 3. Sudca Lindtner zostáva advokátom.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Bez hanby a bez kontroly 

Keď sa koncom februára 2018 začala v dôsledku masových demonštrácií a nakoniec aj tlaku koaličného Mosta rúcať Ficova moc, vtedajší premiér zrejme ešte netušil, že do niekoľkých týždňov bude musieť svoj úrad opustiť. No na rozdiel od minulých káuz svojich vlád konal prekvapujúco rýchlo a našiel dvojicu, ktorú sa rozhodol predhodiť davom: s ľútosťou nechal z úradu vlády (vraj dobrovoľne) odísť Viliama Jasaňa a Máriu Troškovú. Predsa len, ľudia s kontaktmi na taliansku mafiu, v tom čase podozrivú z vraždy novinára a jeho snúbenice, sa už nedali prekryť ničím iným.

No kým Fico a v menšej miere aj jeho minister vnútra Robert Kaliňák o sebe dávajú vedieť dodnes, po niekdajšom tajomníkovi bezpečnostnej rady a hlavnej štátnej radkyni sa odvtedy akoby zľahla zem. Až doteraz, keď sme dostali možnosť zoznámiť sa s tým, ako vôbec Trošková kariérne stúpala.

Časopis, Vadala, parlament. Ficovu osobnú asistentku vypočúvala polícia už 28. februára 2018, teda dva dni po tom, ako sme sa dozvedeli o vražde Jána Kuciaka, ktorého posledný článok bol práve o podvodoch talianskych mafiánov na východnom Slovensku. Dôvodom bolo, že Kuciak písal aj o tom, že Trošková bývala milenkou jedného z mafiánov, Antonina Vadalu.

Ako sa dostala na úrad vlády? Úplná success story. Na začiatku bola práca pre časopis Pavla Ruska, neskôr Trošková hľadala sponzorov pre svoj modeling. V časopise vraj dostala niekedy v rokoch 2010 – 2011 aj kontakt na Vadalu. Partnerkou mafiána, ktorému vraj vypomáhala vo firmách, no veľmi nevedela, čomu sa venuje, bola štyri roky, kým nezistila, že sa oženil.

Našťastie pre Troškovej kariéru ju mafián stihol zoznámiť s vtedajším smeráckym poslancom Viliamom Jasaňom, ktorý potreboval obsadiť miesto asistenta. No Jasaň, ktorého vraj s Vadalom zoznámil Ján Hoľko, dnes šéf služobného úradu na ministerstve obrany, to popiera. Lenže na to, kto mu Troškovú odporučil, si pred policajtmi nespomenul. Spomenul si však aspoň na to, že Trošková pre Vadalu nič nevybavovala.

A keďže sa osvedčila, Jasaň, ktorý dostal prácu na úrade vlády, odporučil Troškovú Ficovi, ktorý s ňou potom chodil k Merkelovej i na žatvu.

Kamaráti a žiadna kontrola. Hoci Troškovej príbeh nie je žiadnou horúcou novinkou, fascinuje dodnes. Nielen preto, akú minulosť mala hlavná štátna radkyňa, čo je skôr bulvárna téma, ale najmä preto, ako mohla stúpnuť tak vysoko. Jasaň, ktorý mal neskôr z titulu svojej funkcie dohliadať na bezpečnosť štátu, nebol schopný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie