Denník N

Dokument z roku 1942: výkaz zaistených textílií deportovaných Židov z Revúcej

Väčšina Slovákov sa Židov chcela zbaviť alebo aspoň mlčali, keď ich odvážali do koncentrákov. Foto - Slovenský národný archív
Väčšina Slovákov sa Židov chcela zbaviť alebo aspoň mlčali, keď ich odvážali do koncentrákov. Foto – Slovenský národný archív

Príbehy vecí, najmä tých osobných, sú niekedy aspoň také silné a neuveriteľné ako príbehy ľudí. Aj v prípade holokaustu.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Americká bádateľka Madeline Vadkerty, ktorej v marci vyjde kniha o listoch Židov, ale aj arizátorov prezidentovi Jozefovi Tisovi, objavila v našich archívoch popri iných dokumentoch aj jeden mimoriadne výpovedný. Ide o povestnú kvapku, v ktorej sa zrkadlí celé more. Presnejšie: more desivostí od prvopočiatkov ponižovania židovských občanov Tisovým ľudáckym režimom až po ich deportácie a vyvraždenie v koncentračných táboroch.

Povedať, že išlo o systematický a mrazivo byrokratický koncept, do ktorého boli zapojené mnohé štátne inštitúcie, úrady, jednotlivci, ale aj bohapustí karieristi a prospechári (podobní akí sú dnes, všakže), je nemenej desivé. Ale je to ako-tak známe. Čo až tak podrobne opísané, a teda známe nie je, sú príbehy, ako je tento.

Daňový úrad v Revúcej, mestečku na Gemeri, vydal pod číslom 1444 v septembri 1942 Výkaz roztriedených Židom zaistených textílií podľa nariadenia ministerstva financií. Čo obsahuje? Nič menej a nič viac ako veci, ktoré pracovníci tohto úradu (mali od bytov a domov deportovaných kľúče) objavili po tom, ako Židov deportovali. A nielen objavili. Aj zaistili, roztriedili, spísali podľa položiek… až napokon, čítate dobre, tieto veci rozpredali na dražbách árijcom, teda kresťanským Slovákom.

Iba zopár príkladov. Pod poradovým číslom 1 až 90 sa na precízne spracovanom výkaze objavili napríklad:

  • košele mužské denné, množstvo 130 kusov, odhadovaná cena úhrnom 3900 Ks;
  • košele ženské nočné, množstvo 18 kusov, odhadovaná cena úhrnom 540 Ks.

V zozname sú aj spodky, ponožky, vreckovky, pyžamá, plachty, obliečky na periny. Pri obliečkach na vankúše a paplóny, prikrývkach, obrusoch či uterákoch sa oplatí pristaviť. Nevedno, v ktorej gardistickej či inej gebuli skrsol ten zvrhlý nápad, ale tieto položky delili do troch kategórií:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie