Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O európskej pevnosti, ktorá sa buduje v Afrike, aby zabránila imigrácii

Migranti v Tarife. Foto – TASR/AP
Migranti v Tarife. Foto – TASR/AP

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Ak má Stephen Smith pravdu, tak počas nasledujúcich 30 rokov si Európa bude musieť poradiť s 200 miliónmi utečencov zo subsaharskej Afriky a v roku 2050 bude mať štvrtina európskej populácie africký pôvod.

Na prvý pohľad sú tieto čísla takmer nepredstaviteľné, ale Smith nie je žiadny alarmista. Hovorí napríklad, že tento problém sa dá zvládnuť, ak Európa využije imigrantov vo vlastný prospech ako pracovnú silu, ktorej má dnes nedostatok, a ich druhá či tretia generácia sa sama vráti domov, lebo medzitým sa Afrika stane slušným miestom na život.

Kniha The Scramble for Europe: Young Africa on its Way to the Old Continent (Bitka o Európu – Mladá Afrika ide na starý kontinent), v ktorej Smith píše o imigrácii, vyvolala minulý rok vo Francúzsku veľký rozruch a bola prijatá nadšenými recenziami. Teraz vyšla aj po anglicky a Thomas Meaney o nej píše s uznaním vo veľkom texte pre London Review of Books. Všetci vieme, že problém imigrácie je predovšetkým politický; aj preto sa Európa snaží v posledných rokoch opevniť a je možné, že sa jej podarí prílev imigrantov z Afriky zásadne obmedziť.

Bez veľkej pozornosti médií sa v skutočnosti v Afrike odohrávajú veľké veci: Európania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie