Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Keby bol Kočner nevinný, bránil by sa lepšie

Kočnera privážajú z väzenia na domovú prehliadku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kočnera privážajú z väzenia na domovú prehliadku. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kočner zatiaľ len spochybňoval prácu polície. 2. Opozícia má program, ale nemá percentá. 3. S kamionistami to nebude mať Pellegrini ľahké.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Kočner zatiaľ len spochybňoval prácu polície

Ešte kým sa v pondelok rozbehne najdôležitejší súdny proces novodobej histórie, môžu si čitatelia Denníka N prečítať, čo hovoril k doterajšiemu vyšetrovaniu hlavný obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Lepší obraz o východiskovej pozícii Mariana Kočnera pred procesom, ale aj o tom, ako on sám vidí svoje šance, hádam ani neexistuje.

Na čo sa zmohol Kočner. Z textu Moniky Tódovej vyplýva, že Kočner vypovedal prvýkrát už pár dní po vražde, ale podstatná bola až jeho výpoveď po vyše roku, keď už ho na výsluch eskortovala polícia z väzby a keď bol už on sám obvineným. Takmer jediné, na čo sa v tejto zúfalej pozícii zmohol, bolo spochybňovanie práce vyšetrovateľov a polície.

Kočner hovoril, že polícia sleduje jeho rozhovory s advokátom, že vyšetrovatelia zle zaobchádzajú s Alenou Zsuzsovou, že je voči nemu zaujatý šéf vyšetrovateľov a že polícia by mala vypočúvať aj novinárov. Spochybnil policajné informácie o pohybe jeho mobilu, spochybnil pôvod správ medzi ním a šéfom Penty, spochybnil aj vierohodnosť kľúčového svedka a napokon naznačil, že sa v leopoldovskej väznici cíti ohrozený na živote.

Stále tá istá taktika. Neponúkol však žiadne alternatívne vysvetlenia k tomu, čo mali znamenať jeho správy so Zsuzsovou a s ďalšími kontaktmi z jeho mobilu, či prečo vyberal peniaze z banky práve v čase, keď si ich pýtali vykonávatelia vraždy. Neprišiel s ničím, čo by spochybnilo samotnú podstatu podozrenia, že si objednal vraždu.

Každý obvinený má, samozrejme, právo namietať proti procesným úkonom, tak ako má právo na prezumpciu neviny. Aj Kočner sám však určite chápe, že pre skutočný zvrat vo svoj prospech

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie