Denník N

Astronautka iránskeho pôvodu je medzi 13 vyvolenými. Môže letieť na Mesiac alebo na Mars

Jasmin Moghbeliová. Foto - Wikimedia Commons
Jasmin Moghbeliová. Foto – Wikimedia Commons

Od vstupu do americkej armády ju odhovárali rodičia. Jasmin Moghbeliová však môže byť prvou ženou na Mesiaci.

Sú to tí najlepší z najlepších. Americká vesmírna agentúra NASA minulý týždeň predstavila 13 nových astronautov, ktorí môžu letieť na niektorú z misií na Mesiac či na Mars. Vybrali ich spomedzi rekordných 18-tisíc záujemcov v roku 2017, aby podstúpili sériu tréningov a testov.

Skupina astronautov sa skladá zo šiestich žien a siedmich mužov, ktorí pochádzajú z viacerých krajín a majú niekoľko špecializácií. Kým doteraz kozmonautike dominovali bieli muži, v novej skupine astronautov má päť členov afroamerický alebo ázijský pôvod.

Medzi nimi vyčnieva 36-ročná Jasmin Moghbeliová, prvá astronautka iránskeho pôvodu, ktorá získala skúsenosti v americkej armáde.

Neodradili ju útoky ani Trump

Narodila sa iránskym rodičom v západnom Nemecku, kam ešte ako študenti architektúry utiekli po islamskej revolúcii vo svojej rodnej krajine. V roku 1979 totiž v Iráne zvrhli posledného perzského panovníka a zaviedli islamskú republiku.

Rodičia sa z Európy neskôr presťahovali do New Yorku, kde Moghbeliová vyrástla. Už ako dieťa sa zaujímala o vesmír, a preto sa ako 15-ročná prihlásila do programu mladých talentov pre NASA.

Na prestížnom Massachusettskom technologickom inštitúte vyštudovala letecké inžinierstvo. Napriek odporu rodičov sa prihlásila do americkej armády a absolvovala letecký výcvik na základni na Floride. Vedela totiž, že jednou z najrýchlejších ciest, ako sa v USA stať astronautom, je získať zručnosti ako vojenská pilotka.

Do armády vstúpila v roku 2005 napriek obavám rodičov, že pre svoj pôvod bude mať problémy, predovšetkým v súvislosti s útokmi z 11. septembra 2001.

„Ale len čo som sa k armáde pridala, poskytli mi absolútnu podporu,“ povedala pre AFP o rodičoch a partnerovi Samovi, za ktorého sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie