Astronautka iránskeho pôvodu je medzi 13 vyvolenými. Môže letieť na Mesiac alebo na Mars

Od vstupu do americkej armády ju odhovárali rodičia. Jasmin Moghbeliová však môže byť prvou ženou na Mesiaci.
Sú to tí najlepší z najlepších. Americká vesmírna agentúra NASA minulý týždeň predstavila 13 nových astronautov, ktorí môžu letieť na niektorú z misií na Mesiac či na Mars. Vybrali ich spomedzi rekordných 18-tisíc záujemcov v roku 2017, aby podstúpili sériu tréningov a testov.
Skupina astronautov sa skladá zo šiestich žien a siedmich mužov, ktorí pochádzajú z viacerých krajín a majú niekoľko špecializácií. Kým doteraz kozmonautike dominovali bieli muži, v novej skupine astronautov má päť členov afroamerický alebo ázijský pôvod.
Medzi nimi vyčnieva 36-ročná Jasmin Moghbeliová, prvá astronautka iránskeho pôvodu, ktorá získala skúsenosti v americkej armáde.
Neodradili ju útoky ani Trump
Narodila sa iránskym rodičom v západnom Nemecku, kam ešte ako študenti architektúry utiekli po islamskej revolúcii vo svojej rodnej krajine. V roku 1979 totiž v Iráne zvrhli posledného perzského panovníka a zaviedli islamskú republiku.
Rodičia sa z Európy neskôr presťahovali do New Yorku, kde Moghbeliová vyrástla. Už ako dieťa sa zaujímala o vesmír, a preto sa ako 15-ročná prihlásila do programu mladých talentov pre NASA.
Na prestížnom Massachusettskom technologickom inštitúte vyštudovala letecké inžinierstvo. Napriek odporu rodičov sa prihlásila do americkej armády a absolvovala letecký výcvik na základni na Floride. Vedela totiž, že jednou z najrýchlejších ciest, ako sa v USA stať astronautom, je získať zručnosti ako vojenská pilotka.
Do armády vstúpila v roku 2005 napriek obavám rodičov, že pre svoj pôvod bude mať problémy, predovšetkým v súvislosti s útokmi z 11. septembra 2001.
„Ale len čo som sa k armáde pridala, poskytli mi absolútnu podporu,“ povedala pre AFP o rodičoch a partnerovi Samovi, za ktorého sa