Denník N

Putin si takmer pripísal diplomatické víťazstvo, v Líbyi mu to sťažil Erdoğan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin nedávno otvárali plynovod TurkStream. V Líbyi stoja na opačnej strane. Foto - TASR/AP
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin nedávno otvárali plynovod TurkStream. V Líbyi stoja na opačnej strane. Foto – TASR/AP

Už to vyzeralo, že ruský prezident si pripíše diplomatické víťazstvo ako mediátor na Blízkom východe a severe Afriky. Do Moskvy za účasti tureckých predstaviteľov pozval obe znepriatelené strany z Líbye. Dohoda o prímerí už bola pripravená a britský Guardian už samotné rozhovory opísal ako Putinov diplomatický puč.

K podpisom však nakoniec neprišlo.

V krajine po páde režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011 zúri krvavá občianska vojna. Líbya je rozdelená na územia, kde proti sebe vedú boje jednotky medzinárodne uznávanej vlády premiéra Faída Sarrádža a Líbyjská národná armáda (LNA), ktorú vedie Rusmi podporovaný generál Chalífa Haftar.

Ten má pod kontrolou väčšinu líbyjského územia, od aprílovej ofenzívy však nedokázal preniknúť do Tripolisu.

Práve Haftar nakoniec od rozhovorov, ktoré sa mali skončiť podpísaním prímeria, odstúpil. Podľa ruskej strany si teraz zobral dva dni na rozmyslenie.

Blízkovýchodný hráč Putin

Napriek neúspechu však samit ukazuje, akým významným hráčom na Blízkom východe je ruský prezident Vladimir Putin po ústupe Spojených štátov amerických v regióne. Mierové rokovania navyše prišli v čase zvýšeného napätia po americkom atentáte na iránskeho generála Solejmáního, po ktorom sa v Iraku ozývajú hlasy, aby Američania z krajiny odišli.

Pred samitom sa Putin stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou sa dohodoval na ďalšom postupe. Po Moskve by mali rozhovory o Líbyi pokračovať v Berlíne.

Expert Európskej rady pre zahraničné vzťahy René Wildangel angažovanie Nemecka vysvetľuje tým, že viacerí pozorovatelia varovali pred posunom situácie v Líbyi smerom k deštruktívnej vojne, aká sa odohráva v Sýrii. „Z tohto dôvodu sa Nemecko v posledných mesiacoch rozhodlo sprostredkovať medzi externými aktérmi ‚berlínsky proces‘,“ povedal Wildangel pre Denník N.

Práve v Sýrii sa Putinovi podarilo zachrániť režim svojho spojenca, diktátora

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Turecko vs. Rusko

Vladimir Putin

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie