Denník N

Voľby 2023

Smer
23,36 %
PS
16,90 %
Hlas
15,02 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
9,04 %
KDH
6,92 %
SaS
6,14 %
SNS
5,68 %
Republika
4,81 %
Aliancia
4,46 %
Demokrati
2,92 %
Sme rodina
2,25 %
ĽSNS
0,85 %
KSS
0,34 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 5:00
98,81 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Bugár straší orbanizáciou menšiny. Tá je však už aj vďaka nemu realitou

Orbanizácia maďarskej menšiny fungovala dávno pred Orbánom. Mnohé z toho, čo vidíme v Maďarsku, charakterizuje jej život už tridsať rokov.

[Tip: Radi čítate v maďarčine? Navštívte Napunk.sk od Denníka N]

Tohtoročné parlamentné voľby budú aj o tom, či dôjde k „orbanizácii“ maďarskej politickej scény na Slovensku, alebo nie, povedal na začiatku januára v rozhovore pre TASR predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Podľa posledných prieskumov by sa do parlamentu nedostala ani jedna maďarská strana, Most a Maďarská komunitná spolupatričnosť súťažia iba v tom, kto z nich je ďalej od päťpercentnej hranice.

Ak by skutočne zostali mimo parlamentu, oveľa ťažšie to bude mať Most. Spolupatričnosť, v podstate kozmeticky upravená SMK, má so životom mimo parlamentu skúsenosti, môže sa opierať o politickú, mediálnu a finančnú podporu Orbánovho režimu, o svoje pozície v miestnych a regionálnych samosprávach a o menšinové inštitúcie a médiá budované a udržované pri živote taktiež najmä z peňazí od Orbána.

Most bol od začiatku stranou zameranou na získavanie pozícií na celoštátnej úrovni a všetko ostatné zanedbával. Bez týchto pozícií nie je skoro ničím, sám zničil aj ideály, s ktorými vstupoval do politiky, a má minimálnu šancu na prežitie.

Nečudo, že Bugár zúfalo siaha po všetkom, čo jeho i jeho stranu udrží v parlamente. Nechce z politiky odísť s biľagom neúspešného politika bez „charakteru“ (ten totiž skutočne rozhoduje, ak teda nejaký je). Ak však sám seba a svoju stranu vykresľuje ako hrádzu orbanizácie maďarskej komunity, znie to podobne dôveryhodne ako tvrdenie o hrádzi proti extrémizmu, ktorým aj on ospravedlňoval vstup Mosta do súčasnej koalície.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Aliancia

Béla Bugár

Modrí, Most-Híd

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie