Denník N

Poliačik: Danko znehodnotil parlament ako inštitúciu, po voľbách chcem pomôcť s nápravou

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Chcel by som, aby z parlamentu prestala byť cestovná kancelária Andreja Danka, ktorá pestuje kontakty s totalitnými režimami, hovorí o svojom mieste po voľbách Martin Poliačik.

Martin Poliačik (39) je od roku 2010 poslancom parlamentu, je bývalým členom SaS a dnes podpredsedom Progresívneho Slovenska. V rozhovore hovorí:

  • v čom sa líšia tieto voľby od tých, ktoré zažil doteraz,
  • aká emócia chýba koalícii PS/Spolu v kampani a čím ju chcú nahradiť,
  • ako sa pozeral na rozkol v SaS v lete,
  • či bude po voľbách reálne meniť štátnu drogovú politiku,
  • ale aj prečo vidí svoju budúcnosť skôr v parlamente ako v exekutíve.

Napriek tomu, že vyzeráte ako jeden z mladších slovenských politikov, ste v koalícii PS/Spolu vlastne jedným z politicky najskúsenejších. Čakajú vás štvrté parlamentné voľby. V čom sa líši táto kampaň v porovnaní s predchádzajúcimi?

Táto kampaň sa najviac podobá tej z roku 2010, keď sa po prvý raz objavil v spoločnosti pocit, že Fica je možné odstaviť. No vtedy to bol Fico 1.0, zďaleka sme nevedeli o hĺbke prepojenia zločineckého prostredia so štátom, o ktorej sme sa dozvedeli teraz. Vtedy ten pocit možnej porážky Fica nadväzoval na emóciu spojenú s reformami a vládami Mikuláša Dzurindu. Dnes je kampaň podobne veľmi čierno-biela ako vtedy, ale je tu jeden veľký rozdiel.

Aký?

Temná strana politiky, spojená aj s Marianom Kotlebom, dnes naberá podobu priam civilizačnej hrozby. Po tom všetkom, čo vyliezlo z Kočnerovej Threemy, a po odhalení, ako veľmi je štát prerastený organizovanou mafiou, sa tieto voľby začínajú dokonca podobať voľbám v roku 1998, keď sa podarilo odstaviť Mečiara.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

PS/Spolu

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie