Denník N

Putinov nový plán, ako si udržať moc navždy

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ruský prezident prišiel tento týždeň s návrhom ústavnej reformy, ktorá mu dáva tri možnosti, ako si predĺžiť svoje pôsobenie na poste najsilnejšieho muža Ruska na doživotie.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Vo svojej stredajšej správe o stave krajiny navrhol ruský prezident Vladimír Putin rozsiahlu ústavnú reformu, ktorá by mu poskytla niekoľko možností, ako si udržať moc aj po roku 2024, keď sa skončí jeho súčasné a podľa doterajších ustanovení ústavy aj posledné funkčné obdobie. Toto oznámenie viedlo k rezignácii predsedu vlády Dmitrija Medvedeva a celej vlády, čo je znamenie, že sme svedkami resetovania celého systému moci v Rusku a toho, že Medvedev už po Putinovi nenastúpi na post prezidenta, ako to urobil na jedno volebné obdobie v roku 2008.

Len žiadni emigranti

Po tom, čo Putin venoval prvú hodinu svojho 80-minútového prejavu demografii a ekonomike, zrazu stočil reč na ústavu. Väčšina z jeho návrhov bude znamenať, že v Rusku, kde súčasná ústava dáva prezidentovi takmer diktátorské právomoci, bude táto funkcia slabšia a obmedzí sa aj okruh ľudí, ktorí by sa prezidentom mohli stať.

Po prvé, Putin navrhol, aby sa o post prezidenta mohli uchádzať len ľudia, ktorí žijú v Rusku nepretržite minimálne 25 rokov a ktorí nikdy nevlastnili pas inej krajiny a nikdy ani natrvalo nežili za hranicami Ruska. Súčasná verzia ústavy hovorí, že druhé občianstvo práva človeka nijako neobmedzuje.

Putinov návrh by z možnosti uchádzať sa o post prezidenta vylúčil veľké množstvo bohatých a vzdelaných Rusov. Podľa už beztak nepresných oficiálnych štatistík má druhé občianstvo, prípadne trvalý pobyt v zahraničí minimálne 543-tisíc Rusov. Navrhovaná reforma by vylúčila aj obrovskú skupinu emigrantov, ktorú Organizácia Spojených národov odhaduje na desať a pol milióna ľudí, čo je približne sedem percent ruského obyvateľstva.

Za tú našu suverenitu

Tento nápad je súčasťou toho, čo Putin považuje za balíček opatrení zvyšujúcich suverenitu krajiny. Podľa ruského lídra by sa mal zákaz dvojitého občianstva a trvalého pobytu v zahraničí týkať aj nižšie postavených predstaviteľov štátu, ako sú predseda vlády, ministri, gubernátori a sudcovia.

Putin taktiež navrhol, aby mali ruské zákony prednosť pred medzinárodnými konvenciami, zmluvami a rozhodnutiami súdov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Komentáre

Teraz najčítanejšie