Denník N

Sto eur mesačne na dieťa, žiadne nové dane a viac náboženskej slobody, sľubuje program KDH

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kresťanskí demokrati sľubujú voličom viac manželských poradní, coworkingových centier, škôlok aj zdravotných sestier.

„Sto eur mesačne pre pracujúcich rodičov,“ láka KDH pred parlamentnými voľbami na bilbordoch, pre tento sľub vytvorili samostatnú stránku a je aj prvým konkrétnym návrhom vo volebnom programe KDH s názvom Reštart.

Predseda KDH Alojz Hlina otvorene priznáva, že sa týmto opatrením inšpirovali v Poľsku, kde dala voličom podobný sľub konzervatívna strana Právo a spravodlivosť. Aj vďaka nemu strana vo voľbách v roku 2015 získala viac ako 37 percent hlasov, zložila vládu a svoj návrh aj splnila. Poľskí rodičia tak v súčasnosti dostanú každý mesiac na dieťa do 18 rokov v prepočte asi 115 eur.

Poľský návrh bol označovaný za rodinnú revolúciu, no okrem pochvál si vyslúžil aj množstvo kritiky. Ide o extrémne drahé opatrenie, na ktoré Poľsko každý rok vyhradí zhruba 1,2 percenta HDP, čo je v prepočte asi 5 miliárd eur.

KDH tento návrh trocha upravilo. Stovku chce dať všetkým pracujúcim rodičom, a to vo forme daňového bonusu a na každé dieťa. V súčasnosti je výška daňového bonusu na dieťa do šesť rokov viac ako 45 eur, na staršie deti len polovica. Ak by rodičia platili nízke dane a bonus by si nemali z čoho odrátať, štát by im rozdiel vyplatil.

Nie je však jasné, kde na splnenie tohto sľubu KDH vezme peniaze. Zaviazalo sa totiž, že nepresadí žiadne nové dane. „KDH nepresadí, ani nepodporí, ani nenavrhne žiadnu novú daň,“ povedala počas predstavovania programu päťka na kandidátke Caroline Líšková.

Webstránka sľubujúca 100 eur na dieťa od KDH.

Podpora rodiny je hlavnou témou KDH. „Pre nás nikdy nebude mať prioritu vesmírny program či nákladná doprava na železniciach,“ vysvetľoval koncom roka Alojz Hlina.

Veľmi konkrétnu predstavu majú kresťanskí demokrati aj o dodržiavaní náboženských slobôd, a to napríklad dôslednejším rešpektovaním výhrady vo svedomí, zavedením Národného dňa spomienky na prenasledovaných pre vieru alebo presvedčenie a zriadením dvoch vládnych výborov – Výboru pre náboženskú slobodu a Výboru na ochranu ľudského života a ľudskej dôstojnosti.

KDH predstavilo svoj program ešte v októbri minulého roka. Ambíciou tohto textu nie je komplexne posúdiť program, vybrali sme z neho pasáže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

KDH

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie