Denník N

Viaceré noviny karikatúry Mohameda vyštvorčekovali

FOTO - TASR
FOTO – TASR

Je možné, že po stredajšom útoku na Charlie Hebdo budú médiá starostlivejšie zvažovať, čo zverejniť. Karikatúry z francúzskeho magazínu si netrúfli uverejniť viaceré americké či európske médiá.

Viaceré svetové médiá sa vyhli tomu, aby ukázali najproblematickejšie karikatúry francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo. Americká agentúra AP či britský denník Telegraph napríklad na fotografii zavraždeného Stephana Charbonniera vyštvorčekovali titulku časopisu, ktorú držal v ruke.

Bola na nej karikatúra zosmiešňujúca proroka Mohameda.

O karikatúrach bez karikatúr

Vedenie redakcie CNN zase zaslalo svojim redaktorom upozornenie, aby neodvysielali zábery na karikatúry v Charlie Hebdo. Ani televízia Fox, ktorá iné médiá kritizuje za samocenzúru, karikatúry neukázala.

Sprvu to neurobil ani Washington Post. Na sociálnych médiách sa už objavili názory o tom, že médiá cenzurujú samy seba.

Viaceré médiá však tvrdili, že ide o ich dlho zavedenú politiku. „Už roky máme politiku, že sa stránime uverejňovať obrázky, ktoré sú prvoplánovo provokatívne,“ povedal hovorca AP pre Bloomberg. Podobne sa vyjadril aj New York Times.

Citlivejšia Amerika

Vo viacerých redakciách platí, že ku karikatúram, ktoré sa považujú za nadmieru urážlivé k náboženským skupinám, sa pristupuje opatrne. Mnohé médiá sa vyhýbajú zobrazovaniu proroka Mohameda spôsobom, ktorý by mohol uraziť moslimov.

Dôvody sú rôzne: od (ne)vkusu až po obavy o bezpečnosť redakcie a jej členov. V Amerike to môže byť aj väčšia citlivosť k náboženským otázkam a názor, že Američania sú religióznejší ako Európania.

Britské médiá karikatúry vyštvorčekovali. „Bolo by príliš veľké riziko, aby sme ako jediný veľký denník uverejnili obrázky. Mám zodpovednosť k čitateľom, k mŕtvym, k žurnalistike aj k mojim zamestnancom,“ povedal pre Guardian šéfredaktor denníka Independent Amol Rajan.

Na portáli jeho denníka s ním však oponuje karikaturista Dave Brown. „Ešte ani nezaschla krv karikaturistov a už sa rozhodli scenzurovať diela, za ktoré zomreli. Základný mód autorov je samocenzúra, aby neurazili náboženské postavy,“ napísal Brown.

Rôzne prístupy v Dánsku

Viaceré európske noviny sa chystajú znovu zverejniť karikatúry z Charlie Hebdo. Dánske noviny Berlingske to urobili už dnes. Šéfredaktorka novín Lisbeth Knudsenová povedala, že to nebola forma protestu. „Je to preto, aby sme zdokumentovali, aké noviny to boli.“

Dánske noviny Jyllands-Posten, ktoré už mali problémy pre karikatúry Mohameda, však karikatúry z Charlie Hebdo zverejňovať nebudú. Viacerí z ich novinárov dostávali vyhrážky, pre ktoré aj troch mužov odsúdili.

Berliner Zeitung uverejnil karikatúry Charlie Hebdo na titulke. Vybral také, ktoré si robili žarty aj zo židov či pápeža. Noviny chceli ukázať, že Charlie Hebdo boli vo svojej satire nestranní.

Strážené redakcie?

Je zrejmé, že redakcie v niektorých štátoch budú pristupovať k svojej bezpečnosti serióznejšie ako doteraz. Izraelský denník Haarec napísal, že sa nedá vylúčiť, že taký šokujúci útok by mohol inšpirovať ďalšie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Útok na Charlie Hebdo

Svet

Teraz najčítanejšie