Denník N

Ja si tú hodnosť zaslúžim! Z kauzy kapitán sa už Danko politicky nespamätal

Karikatúra – N
Karikatúra – N

Pred tromi rokmi Andrej Danko pobozkal výložky a rozbil sociálne siete. Bola to práve jeho nešikovná reakcia, ktorá prispela k skokovému prepadu preferencií SNS.

Pokiaľ Andrej Danko ľutuje nejaké momenty v politike, celkom iste k nim patrí tlačová konferencia, ktorú zvolal vo štvrtok 19. januára 2017. Odohrala sa deň po tom, ako Denník N napísal, že minister obrany za SNS Peter Gajdoš v tichosti povýšil Danka do hodnosti kapitána v zálohe.

Na tlačovej konferencii ukazoval ozdobné puzdro s výložkami a rozprával o tom, že jeho povýšenie bolo v poriadku, pretože v mladosti absolvoval základnú vojenskú službu.

Následne dostali novinári priestor, aby položili otázky. Redaktor TA3 Jozef Šivák sa Danka spýtal, či sa neplánuje vzdať kapitánskej hodnosti, ako ho k tomu krátko predtým vyzval líder OĽaNO Igor Matovič.

Danko zobral do rúk puzdro s výložkami a dal jednoznačnú odpoveď. „Viete čo, urobím to tak, že nikdy,“ povedal a výložky pobozkal.

„Pretože je to armáda Slovenskej republiky, ja si tú hodnosť zaslúžim! Je to kapitán v zálohe, nemám z toho ani euro, nemám z toho žiadnu výhodu,“ doplnil.

V tej chvíli sa zrodil moment, ktorý poznajú aj ľudia, ktorí sa o politiku nezaujímajú. Po tlačovke nasledovala vlna posmeškov na sociálnych sieťach. Na motívy „kapitána Danka“ vzniklo množstvo humorných obrázkov (meme) i niekoľko satirických videí.

Hoci mal Danko pravdu, že povýšením nepripravil štát ani o jedno euro, výložková aféra ho poškodila ako žiadna iná. Dankova SNS, ktorá dovtedy rástla, skokovo klesla zo 14 na 10 percent. Od tých čias, až na krátke odchýlky, ďalej klesá a v posledných týždňoch sa prepadla až k hranici zvoliteľnosti.

Zlom vo vývoji preferencií SNS nastal v januári 2017, v čase, keď sociálne siete žili výložkovou aférou. Zatiaľ posledný prieskum Focusu z tohto týždňa nameral SNS len 5,1 percenta. Grafika N

Na plukovníka Fica sa zabudlo

Na základe dostupných dát i ďalších súvislostí môžeme povedať, že Dankovi neublížilo ani tak samotné povýšenie, ako skôr jeho nešikovná reakcia.

Už málo sa dnes vie, že výložková aféra nebola len o Dankovi. V rovnakom čase Denník N priniesol informáciu, že aj vtedajší premiér Robert Fico bol v tichosti povýšený, a to na plukovníka v zálohe, teda do ešte vyššej hodnosti, než je kapitán.

Postaral sa o to bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), ktorý v marci 2016 povýšil všetkých členov končiacej druhej Ficovej vlády, ktorí mali za sebou vojenskú službu. Plukovníkom urobil dokonca aj ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, čím prekročil svoje právomoci – Jahnátek už na takéto povýšenie nemal predpísaný vek.

Prečo teda plukovníci Smeru z kolektívnej pamäti vymizli?

Rozhodla zrejme krízová komunikácia, v ktorej bol Smer podstatne zručnejší než Danko a SNS. Fico a jeho ľudia komentovali kauzu len minimálne, vtedajší premiér odrážal novinárske otázky protiotázkami, či dotyčný redaktor bol vôbec na vojne, keď sa ho na povýšenie pýta.

SNS, naopak, svojimi nešikovnými krokmi ťahala aféru niekoľko dní a Dankovo teatrálne gesto sa zaradilo medzi najslávnejšie momenty slovenskej politiky.

Video: Ako RTVS informovala o Dankovej tlačovke

Rok Andreja Danka

Pre pochopenie kontextu je potrebné vrátiť sa ešte pár mesiacov pred výložkovú aféru. V roku 2016 bol Danko na vrchole. V marcových voľbách priviedol SNS do parlamentu a hneď aj do vlády. Pre seba získal post predsedu parlamentu, čo je funkcia, ktorá svojmu držiteľovi za normálnych okolností dodáva istú vážnosť a v ktorej nie je nútený robiť politické nepopulárne opatrenia.

SNS v prieskumoch rástla a viacerí pozorovatelia považovali Danka za perspektívneho politika. Napríklad vtedajší líder opozície Richard Sulík (SaS), ktorý mu krátko po voľbách ponúkal vytvorenie koalície, o Dankovi hovoril, že to bude práve on, kto bude odmietať korupčné kauzy Smeru, pretože si bude chcieť udržať čistý štít.

„Myslím, že Andrej Danko má oveľa vyššie ambície, ako robiť juniora v nejakej vláde, chápe veľmi dobre, že mu každá jedna korupčná kauza bude kaziť povesť,“ predpovedal Sulík v marci 2016.

Týždenník .týždeň urobil v septembri 2016 diskusiu na tému, či môže byť Danko budúcim premiérom, do ktorej pozval politického marketéra Radovana Cholevu, opozičného poslanca Gábora Grendela (OĽaNO – Nova) a dnes už zosnulého politológa Miroslava Kusého.

Všetci traja sa zhodovali, že Danko bude pravdepodobne naďalej rásť. „Vzhľadom na chorého Fica aj na vlastnú stúpajúcu hviezdu má veľkú šancu stať sa premiérom. Získava body a robí to systematicky a obratne. Myslím si, že premiérstvo je jeho skrytá idea,“ hovoril Kusý, ktorý sa s Dankom pred voľbami 2016 stretával.

Grendel si už v tom čase všímal, že Danko sa občas prejavuje osobne až agresívne, jeho šance však aj on videl na slušnej úrovni. „Povedzme teda, že Andrej Danko má k premiérstvu našliapnuté. Mám pocit, že sa snaží od úspešných predchodcov odpozerať to, čo v minulosti zafungovalo,“ hovoril Grendel.

A napokon marketér Choleva odhadoval, že Dankovi bude pomáhať aj to, že Ficov Smer nie je schopný prejsť sebareflexiou, a teda bude voličov už len strácať.

„Nerád ho chválim, ale Andrej Danko ešte pred tým, než sa stal predsedom SNS, mával ako podpredseda každý týždeň pravidelnú tlačovku. Vždy tam na niekoho nakydal, niečo povedal a možno to nebolo ani také zaujímavé, no odmakal si to,“ vravel Chovela.

Matovič provokuje

Prišiel však január 2017, ktorý bol pre Danka zlomový v niekoľkých oblastiach. Začiatkom mesiaca oznámil súkromný dopravca RegioJet, že odíde z trasy Bratislava – Košice. Hnev jeho zákazníkov sa ihneď nasmeroval na Danka, ktorý predtým vyhlasoval, že „žlté vlaky a autobusy musia preč“. Politik, ktorý sa chcel tváriť štátnicky a konsenzuálne, sa naraz stal objektom výčitiek.

A do toho prišla aféra s výložkami. V stredu 18. januára podvečer publikoval Denník N dve dovtedy nové informácie. V prvom článku informoval, že Danko bol v septembri 2016 povýšený ministrom obrany za SNS do hodnosti kapitána v zálohe. V druhom informoval, že polroka pred ním končiaci minister obrany za Smer povýšil Fica do hodnosti plukovník v zálohe.

Na tieto zistenia najrýchlejšie zareagoval Igor Matovič. Nasledujúci deň zvolal tlačovku, v ktorej sa sústredil primárne na predsedu SNS. Kapitána Danka dal do protikladu ku kapitánovi Martinovi Farkašovi, ktorý ako jediný v roku 2006 prežil pád vojenského Antonova.

„Vojak musí zažiť roky driny, aby bol povýšený o jednu hodnosť. Ale na Slovensku je niekto vyvolený a to je veľký problém. V prípade Andreja Danka sa stal z desiatnika kapitán z večera do rána, preskočil všetky ostatné hodnosti,“ rozprával Matovič.

Jeho prirovnanie nebolo k Dankovi úplne férové: symbolické povýšenie do hodnosti v zálohe prirovnával k povyšovaniu profesionálnych vojakov, pre ktoré platia úplne iné kritériá.

Matovič na tlačovke v januári 2017 porovnával Danka so zlatým olympionikom Matejom Tóthom či vojakom Martinom Farkašom. Foto – OĽaNO

„Rozkaz je viac než zákon“

Danko sa týmto Matovičovým útokom nechal vyprovokovať do sporov o vojenskú službu a zvolal vlastnú tlačovku s názvom Matovičova modrá knižka, na ktorej urobil slávne gesto s výložkami. Tým dodal spočiatku vážne ladenej afére komický rozmer.

Po Dankovej tlačovke sociálne siete „explodovali“. Množstvo ľudí písalo Dankovi posmešné komentáre i nadávky na jeho facebookový profil, k čomu ich svojimi statusmi ešte povzbudzoval Matovič. Odvtedy je na Slovensku predseda parlamentu bežne známy ako kapitán Danko.

Andrej Danko si svoj profil na Facebooku dočasne zrušil, čím vyvolal ďalšie posmešky na tému „kapitán utekajúci z Facebooku“. Marketingovú pohromu sa pokúsil zachrániť minister za SNS Peter Gajdoš. Na pondelok 23. januára zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej sa snažil Dankovo povýšenie obhájiť.

Novinárom rozprával, že Danko bol schopný vojak v čase, keď pod ním vykonával základnú službu na ministerstve. K povýšeniu do hodnosti kapitána uviedol, že má formu rozkazu a o rozkazoch sa nediskutuje. „Sila rozkazu je viac ako zákon,“ povedal minister.

Týmto výrokom situáciu miesto upokojenia ešte viac vyhrotil. Komentátori aj politici Gajdošove tvrdenia kritizovali a na Facebooku sa razom aj on stal terčom rôznych paródií.

Ako reagoval Smer?

Denník N v danom čase prinášal podrobnosti aj o tom, ako prebiehalo povyšovanie politikov Smeru. Končiaci minister Glváč prišiel v marci 2016 na rokovanie vlády a bez ohľadu na akékoľvek vojenské zásluhy porozdával kolegom plukovnícke hodnosti.

„Zobral si slovo a povedal, že udeľuje povýšenie tým, ktorí absolvovali vojenskú službu. Celkom ma to prekvapilo, dopredu som o tom nevedel,“ spomínal vtedajší minister hospodárstva Vazil Hudák.

Krízová komunikácia Smeru vyzerala úplne inak: Glváč sa obmedzil na písomné vyjadrenia, že všetky jeho povýšenia boli podľa zákona. „Tak ako sa niekomu nemusí pozdávať nedávne udelenie štátnych vyznamenaní pánom prezidentom, rešpektujem aj ja, ak má niekto iný názor,“ odkazoval Glváč.

Jeho predseda a plukovník v zálohe Fico sa nechcel k povyšovaniu vyjadrovať vôbec. Koncom januára sa ho pokúsil s touto aférou konfrontovať vtedajší moderátor relácie Sobotné dialógy Branislav Dobšinský.

„Pán redaktor, vy ste boli na vojne?“ znela prvá Ficova reakcia.

Keď moderátor povedal, že nebol, tak sa Fico sťažoval, že k povyšovaniu sa vyjadrujú ľudia, ktorí mu nemôžu rozumieť. „Ak ste neboli na vojne, nikdy nepochopíte systém vojakov v zálohe. Je to bez akýchkoľvek nárokov na čokoľvek, akékoľvek euro,“ hovoril Fico, ktorý absolvoval vojnu ešte za bývalého režimu v západných Čechách.

Ďalej už len opakoval, že sa k povýšeniu viac vyjadrovať nebude, a vyzýval moderátora, aby sa venoval témam, ktoré sú pre Slovensko dôležitejšie.

Hovorí o konci v politike

Zatiaľ čo Smer táto aféra prakticky nepoškodila, Dankovi priniesla prezývku „kapitán“, ktorú používajú jeho politickí oponenti od Sulíka až po Kotlebu.

Humorista Samo Trnka v lete 2017 opisoval, ako sa na Dankovi zabávajú ľudia na jeho stand-up akciách. „Poviete Dankovo meno a ľudia sa zasmejú už dopredu. Zväčša ho stačí citovať,“ hovoril Trnka.

Preferencie SNS už nikdy nestúpli nad úroveň desať percent, na ktorú spadli v januári 2017. Po výložkovej afére nasledovala kauza okolo tunelovania eurodotácií na ministerstve školstva, po ktorej skončil minister za SNS Peter Plavčan, riešili sa nákupy Dankových ľudí na ministerstve obrany či aféra okolo odpísanej rigoróznej práce, na ktorú Denník N upozornil na jeseň 2018. Dankova podpora už len klesala.

Podľa prieskumov od Danka odišli najmä mladí ľudia do 35 rokov, ktorí ešte vo voľbách 2016 tvorili tretinu voličstva jeho strany.

Takmer každý druhý volič SNS je dnes starší ako 55 rokov. Ide teda o ľudí, ktorí v priemere oveľa menej sledujú sociálne siete, kde sú vtipy na Dankovu adresu naďalej veľmi rozšírené.

Prieskum z konca roka 2018, ktorý si objednalo Centrum pre nezávislú a objektívnu žurnalistiku, zistil, že SNS má spolu so Smerom najnižšie percento voličov, ktorí veria sociálnym sieťam.

A napokon, z Andreja Danka, ktorého niektorí pozorovatelia videli ako možného kandidáta na premiéra, sa stal politik hovoriaci o tom, že pokiaľ by SNS vypadla z parlamentu, nenašiel by už „vnútornú silu“ ďalej sa angažovať v politike.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Andrej Danko

Rozdávanie hodností politikom

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie