Denník N

Nešírte paniku, že Kotleba vyhrá voľby, lebo ich ozaj vyhrá

Protest proti kotlebovcom v Sabinove. Foto - Ladislav Duda
Protest proti kotlebovcom v Sabinove. Foto – Ladislav Duda

Nikdy doteraz od roku 1989 neboli občania a politici takí bezradní tvárou v tvár nárastu niektorej strany, navyše extrémistickej.

Šíri sa názor, že na voličov ĽSNS, aj tých, čo sú zatiaľ skrytí či nerozhodnutí, neplatí vôbec nič. Neplatia argumenty, neplatia fakty o gardistickej minulosti a fašistickej fejsbúkovej súčasnosti. Len si vraj melú svoje o tom, že to bolo, no už nie je, že z tejto „chrípky“ sa už polepšení mládenci (hľa, Medvecký) vyliečili. Blbosti, ale fungujú.

Od Tisa k Husákovi

Šíri sa aj čosi oveľa fatalistickejšie. Že vraj čokoľvek, akákoľvek taktika či stratégia je proti nim neúčinná. Či Kotlebu v debate porazíte alebo nie, je to vcelku jedno. Jeho volič si to aj tak vyhodnotí spôsobom, že vyhral on. Aj keď je zrejmé, že dostal nakladačku. Lebo vraj na neho útočia ako sršne, boja sa ho a on, chudák, sa musí brániť presile.

Najnovšie niektorí vedú legitímne úvahy, či postupná a dnes už úplne zrejmá mobilizácia odporcov ĽSNS od Trenčína po Košice, ktorí prečísľujú z toho čoraz zmätenejších fašistov, je vôbec správna. Lebo vraj prílišné zameranie na jeden subjekt, v tomto prípade kotlebovcov, z nich v očiach voličov robí čosi dôležité, výnimočné a silné, čoho sa ostatní boja.

Takto to však celkom nefunguje. Nikto dnes nevie vierohodne tvrdiť (chýbajú zatiaľ dáta, keďže ide o nový fenomén), či presila antifašistov v Sabinove či Košiciach predsa len nezmobilizuje vo väčšej miere voličov strán demokratickej opozície, najmä PS/Spolu.

Je však pravda, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kotlebovci - ĽSNS

Voľby 2020

Komentáre

Teraz najčítanejšie