Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Mesto, do ktorého by ste sa tento rok mohli vybrať

Mesto Galway na západe Írska. Foto - Galway Tourism
Mesto Galway na západe Írska. Foto – Galway Tourism

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Ak už rozmýšľate nad tým, kam tento rok vyraziť, mám jeden tip: Galway. Mesto na západnom pobreží Írska je (spolu s chorvátskou Rijekou) tohtoročným Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK). Sídlo s tisícročnou históriou výrazne kultúrne žije. Počas roka sa k tomu pridá ďalší bohatý program zostavený podľa starého keltského kalendára. Okrem iných príde aj hudobníčka Laurie Andersonová.

Mimochodom, rezort kultúry zverejnil výzvu na predkladanie prihlášok pre slovenské EHMK v roku 2026. Mestá, hláste sa! Stredobodom kultúry bude o šesť rokov spolu s nami aj nejaké mesto z Fínska. Kto by sa na túto rolu u nás hodil? Žilina, Bardejov, Prešov, Kremnica?

Univerzita v Galway. Foto – Kingaarog

*

Keď som objavil Ulricha Schnaussa, potešil som sa. Zjavne nás spájala láska ku štýlu „shoegaze“ z 90. rokov – gitarovým stenám, pri ktorých hudobníci hľadia na špičky svojich topánok (Ride, Slowdive, My Bloody Valentine). Ulrich Schnauss tento fíling na prelome milénia prevtelil do elektronickej podoby. Jeho debutový album Far Away Trains Passing By (2001) bol (a je) skvelý.

Už je to zase skoro 20 rokov! Aj Schnauss bilancuje a vydáva kolekciu CD svojej tvorby. Na strímingových službách má táto prehliadka pod názvom Now Is a Timeless Present: A Retrospective vyše sedem hodín. Ako úvod do jeho diela odporúčam track Between Us and Them z jeho debutu. Na YouTube k nemu niekto prilepil film o Grónsku. Skvelá kombinácia. Dajte si.

*

Ako je možné podporovať knižnú kultúru? Napríklad tak, že urobíte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie