Denník N

Vojakov označil za truľov a nevedel, s kým susedí Čína. Nová kniha odhaľuje ďalšie detaily o Trumpovi

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Donald Trump má veľké medzery v geografii, myslí si, že je nefér, ak americké firmy nemôžu podplácať, a vysokých predstaviteľov armády označil za truľov. Uvádzajú to autori novej knihy A Very Stable Genius (Veľmi stabilný génius), ktorá v USA vyjde 21. januára.

Napísali ju reportéri amerického denníka Washington Post Carol Leonnigová a Philip Rucker, ktorí pred dvoma rokmi získali Pulitzerovu cenu za články o Trumpovi a Rusku.

Nevie, kde je Čína, no je expert na Rusko

Trumpov nedostatok vedomostí sa najviac prejavuje pri zahraničnej politike. Autori knihy opisujú napríklad jeho stretnutie s indickým premiérom Narendrom Modim, počas ktorého sa politici rozprávali aj o Číne a hrozbe, ktorú predstavuje.

Počas debaty sa však ukázalo, že Trump nevie, že India susedí s Čínou. Tým, že dva najľudnatejšie štáty sveta nemajú spoločnú hranicu, mal zľahčovať hrozbu, ktorú Čína predstavuje pre Indiu.

Indický premiér vraj reagoval zdeseným pohľadom. „Modiho výraz tváre sa postupne menil zo šoku a znepokojenia na rezignáciu,“ píšu autori v ukážke z knihy, ktorú zverejnil Washington Post.

Spomínajú aj vzťah amerického prezidenta s Vladimirom Putinom. Píšu, že Trump, ktorý sa o ruskom prezidentovi vyjadroval pochvalne už počas kampane, sa nevedel dočkať, keď ho prvýkrát stretne. Dokonca sa pýtal na to, či by sa stretnutie mohlo uskutočniť ešte pred jeho inauguráciou v januári 2017.

Keď sa o necelých šesť mesiacov neskôr stretli, Trump sa rýchlo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie