Denník N

Nevydala som sa za životnú lásku, hovorí seniorka, ktorá vo veciach srdca radí svojim vnúčatám

Dáma vo veku pani Magdy nemusí byť ani prudérna, ani bigotná a nemusí ani nikomu ťahať medové motúzy popod nos o tom, ako to za ich čias bolo inak a neboli ani rozvody, ani nevera.

Bývalá učiteľka chémie a biológie, 84-ročná pani Magda, je starou mamou mojej dlhoročnej známej. Až donedávna sme sa spolu nikdy nerozprávali, ale od jej vnučky, ktorá ju hojne cituje štýlom „ako hovorí naša Magda“, som vedela, že je to veľmi otvorená, vtipná žena, čo sa neberie príliš vážne, a možno preto v jej živote, napriek viacerým chorobám, prevládajú dobré dni.

Pani Magda podľa mojej známej vždy trefne komentovala ľúbostný život svojich 11 vnučiek a vnukov, dnes už dospelých ľudí, tridsiatnikov a štyridsiatnikov. Raz sme sa sprostredkovane začali rozprávať a len tak mimochodom som sa jej opýtala, ako to bolo za jej čias. Odpovedala mi, že mi o tom môže porozprávať, ale že nevie, či na ňu jej vnučky a vnuci nezmenia názor.

„Viete, ja si myslím, že mnohí mladí ľudia vidia veci dosť naivne. Napríklad sú presvedčení, že niekedy sa neskúsení ľudia zobrali vo veľmi mladom veku, mali rýchlo deti a žili spolu šťastne, kým nepomreli. Ale nebolo to tak, aj my sme mali drámy ako z románu.“

Vedela som, že by to nefungovalo

Pani Magda otvorene hovorí, že muž, s ktorým prežila 55 spoločných rokov, nebol láskou jej života. „Tu by som chcela zodpovedne vyhlásiť, že to vôbec neznamená, že som ho nemala rada, že som si ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie