Denník N

Kóšer podcast: Prečo je Talmud pre židov taký dôležitý

Talmud z dielne kresťanského tlačiara Daniela Bomberga z Benátok. Vznikol v 16. storočí. Foto - Sotheby's
Talmud z dielne kresťanského tlačiara Daniela Bomberga z Benátok. Vznikol v 16. storočí. Foto – Sotheby’s

Pravý charakter človeka najlepšie spoznáme pri pohári (ako sa správa pri pití), vreckách (ako sa správa pri finančných záležitostiach voči ostatným) a hneve.

Toto je jedna z múdrostí, ktorá sa dá nájsť v Talmude.

Popri Tóre ide o najdôležitejšiu knihu judaizmu. V tomto prípade ide o citát rabína Elaia.

Talmud, doslova učenie, sa venuje takmer každej oblasti židovského života a je dodnes neprekonaným dielom. Podrobne rozoberá židovské zákony aj tradície. Má vyše 5-tisíc strán a ide o živú knihu, ktorá sa dodnes interpretuje a komentuje.

Židia na celom svete ho v januári začali čítať odznovu, a preto sme mu venovali novú epizódu Kóšer podcastu.

Projekt čítania tohto mnohozväzkového diela sa volá Daf jomi a zaviedol ho ešte v roku 1923 poľský rabín Meir Šapiro. Cieľom je prečítať si každý deň obe strany z 2 711 listov Babylonského Talmudu.

Jeden cyklus, kým sa prečíta celý Talmud, trvá sedem rokov a päť mesiacov. Ten nový sa začal presne 5. januára.

Počas stredoveku často Talmud končil na hraniciach. Jeho vznik sa viaže k zničeniu druhého židovského chrámu v roku 70, keď panovali obavy, či sa podarí udržať „ústnu Tóru“ v pamäti aj po roztrúsení židovského národa v exile.

Jochanan ben Sakkaj preto začal spisovať všetky dostupné tradície a vedomosti v prvej akadémii v pobrežnom mestečku Jabne. Nebol sám.

Mimoriadne liberálne dielo

Autorov bolo viac a popri nich aj množstvo komentátorov. Najznámejší komentátor sa volal Raši. V súvislosti s ním je zaujímavý fakt, že prvý preklad jeho komentára Tóry do nemčiny spravil žiak bratislavského rabína Chatama Sofera. Ten pritom neznášal nič nové – preklady svätých hebrejských či aramejských textov nevynímajúc.

Protirečenia a protichodné názory sú pritom typické aj pre Talmud.

Talmud je v podstate komentár Tóry, po ktorom nasleduje komentár tohto komentára. A takto sa pokračuje ďalej a ďalej v často veľmi komplikovanom dialógu, ktorý má niekedy aj charakter urážok a vášnivej diskusie.

„Postupne sa vytvorila mimoriadne unikátna vec, aká nemala obdobu. V jednom obrovskom diele sa objavili mnohé názory rôznych rabínov a učencov, ktoré si často protirečili. Niektoré boli liberálne, iné konzervatívne až šovinistické. Zaznamenali sa však všetky. Každý si mohol vybrať postoj, ktorý mu bol najbližší. Takýto, dnes by sme povedali, že veľmi liberálny postoj k diskutovaniu a argumentácii, bol v tom čase veľmi vzácny,“ rozpráva bratislavský rabín Mišo Kapustin.

Ako to funguje v Talmude, opisuje na príklade vtipu o dvoch židovských učencoch, z ktorých jeden spadol do komína.

„Čo myslíte, ktorý z nich sa pôjde umyť, preli sa rabíni. Ten, čo nespadol, lebo vidí, že ten druhý je špinavý, hovorí jeden rabín. Druhý vraví, že ten, čo spadol, lebo sa pozrie na seba. A tak sa hádajú ďalší a ďalší a nakoniec piaty rabín sa spýta, že prečo vlastne dvaja židia vyliezli na komín,“ smeje sa rabín Kapustin.

V priebehu niekoľkých storočí vznikli dve verzie Talmudu – jeruzalemská a babylonská. „Ale ten druhý je akceptovanejší, a keď sa povie Talmud, myslí sa babylonský,“ dodáva rabín.

Keď aukčná sieň Sotheby’s predávala prvé kompletné vydanie Babylonského Talmudu z dielne benátskeho tlačiara Daniela Bomberga, vydražila ho za vyše deväť miliónov dolárov.

Kóšer podcast: zoznam epizód

1. Kto sú Židia?

V prvom diele nášho nového Kóšer podcastu o židovstve vám Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom odpovedia na otázku: Kto sú Židia?

2. Kóšer podcast o židovskom novom roku

3. Kóšer podcast: Prečo židia nepracujú v sobotu (sviatok šabat)

4. Kóšer podcast: 613 židovských prikázaní (čo všetko židia musia a nemôžu robiť)

V novej epizóde Kóšer podcastu sa s rabínom Mišom Kapustinom porozprávame o 613 židovských prikázaniach.

5. Kóšer podcast: Slovenské židovské osobnosti

So šéfom bratislavskej židovskej obce Tomášom Sternom sa rozprávame o pohnutom detstve jeho otca, ktorý sa ako malý musel ukrývať pred nacistami, ale aj o jeho vášnivom hobby, zbieraní príbehov významných slovenských židovských osobností.

6. Kóšer podcast: Láska, sex a judaizmus

Láska a sex sú veľkou témou v židovskom svete. Rieši sa v ňom napríklad aj to, ako často by mal mať finančne nezávislý muž sex so svojou manželkou. Novinár Mirek Tóda sa rozprával s rabínom Mišom Kapustinom.

7. Kóšer podcast: Prečo ľudia nenávidia Židov

Grigorij Mesežnikov rozpráva o svojom detstve v Sovietskom zväze aj o tom, prečo na kotlebovcoch nevidí nič dobré, a dokonca zahrá na gitalele.

8. Kóšer podcast: Život po smrti

Ako dlho trvá židovský smútok po strate najbližších? Prečo majú Židia zakázanú kremáciu? Novinár Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o tom, čo sa deje s dušou po smrti a kde končia zlí ľudia, keďže judaizmus nepozná peklo.

9. Kóšer podcast: Židovská hudba

S kapelou Preßburger Klezmer Band sa novinár Mirek Tóda rozpráva o tajomstve klezmeru a židovského „soundu“.

10. Kóšer podcast: Ako vychovávať deti

Čo je pri výchove v židovskej rodine najdôležitejšie? Novinár Mirek Tóda sa rozpráva o deťoch a ich rodičoch s rabínom Mišom Kapustinom a jeho manželkou Marinou.

11. Kóšer podcast: U Chatama Sofera

Špeciálnu epizódu o najslávnejšom slovenskom rabínovi sme nahrali priamo v pamätníku Chatama Sofera. Novinár Mirek Tóda sa pár metrov od jeho hrobky rozpráva so sprievodcom Ottom Macháčom o tom, prečo sem chodia židovskí pútnici z celého sveta, aj o dramatickom príbehu pamätníka.

12. Kóšer podcast: Židovské modlitby

Novinár Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom o tom, ako sa modlia židia a prečo sa budia a zaspávajú s modlitbou, ktorej sa hovorí Šma Jisrael.

13. Kóšer podcast: Kde sú dvaja Židia, tam sú tri názory

O tom, že judaizmus je veľmi pluralitné náboženstvo, kde neexistuje centrálna autorita a existuje v ňom veľa prúdov, sa rozpráva Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Rozoberú tiež názorový súboj slávnych učencov Hilela a Šamaja.

14. Kóšer podcast: Chanukové vysielanie

Chanuka, židovský Sviatok svetiel, je o silnom príbehu – o takých sme sa rozprávali v Novej Cvernovke. Novinár Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom pripravili špeciálne živé nahrávanie podcastu o židovstve a zavolali si vzácneho hosťa – Lýdiu Piovarcsyovú zo slávnej rodiny Steinerovcov, ktorá založila známy bratislavský antikvariát a stala sa obeťou holokaustu.

15. Kóšer podcast: Príbehy zo Židovskej ulice (a jedna rozprávka)

Komunistický režim zrovnal so zemou takmer celú židovskú Bratislavu. Historička Viera Kamenická prežívala búranie krásnej synagógy na Rybnom námestí ako fotografka so slzami v očiach. O živote na Židovskej ulici aj najvzácnejších kúskoch Múzea židovskej kultúry sa s ňou rozprával novinár Mirek Tóda.

16. Kóšer podcast: Židovskí proroci

Kto boli proroci a prečo sa už neobjavujú? Boli medzi nimi aj ženy? Mirek Tóda sa rozpráva s rabínom Mišom Kapustinom aj o jeho najobľúbenejšej postave z prorockých čias a položí mu kozmickú otázku od poslucháča.

17. Kóšer podcast: židovské Košice

Druhé najväčšie slovenské mesto malo mimoriadne pestrý židovský život, o čom svedčia aj dve krásne synagógy a unikátny židovský dvor s mikve i špeciálnou klubovňou. O živote pred a po holokauste v Košiciach sa Mirek Tóda rozprával s predstaviteľom miestnej náboženskej obce Ivanom Skljarszkym.

Podcast Denníka N

Kultúra

Teraz najčítanejšie