Športový newsfilter: Vlhová už pomaly môže oslavovať malý glóbus aj to, že neskončí ako Şükür

Petra Vlhová s korunkou - trofejou za víťazstvo v Záhrebe. Foto - TASR/Martin Baumann
Petra Vlhová s korunkou – trofejou za víťazstvo v Záhrebe. Foto – TASR/Martin Baumann

1. Vlhovej víťazstvá aj sklamania. 2. Ako politika ovplyvnila športové hviezdy. 3. Slovenský biatlon po Kuzminovej.

1. Dve víťazstvá, jedno sklamanie a jedna takmer istota Vlhovej

Petra Vlhová má už takmer isté, že sa stane prvou slovenskou lyžiarkou, ktorá získa malý krištáľový glóbus za celkový triumf v jednej z disciplín Svetového pohára.

Trofej by si mala prevziať 12. marca vo švédskom Åre, kde je na programe tretie (a posledné) podujatie paralelnej súťaže.

Doteraz sa paralelné slalomy počítali do hodnotenia slalomu, no v nedeľu mal premiéru paralelný obrovský slalom. Nový krištáľový glóbus vznikol tak, že organizátori do jedného hodnotenia spojili dva paralelné slalomy a jeden paralelný obrovský slalom.

Vlhová je najväčšou favoritkou na malý glóbus napriek tomu, že v nedeľňajšom paralelnom obrovskom slalome v Sestriere výsledkovo prepadla. V kvalifikácii síce obsadila tretie miesto, no vypadla už v prvom kole vyraďovačky (šestnásťfinále) s Aline Daniothovou zo Švajčiarska.

Preteky napokon vyhrala Clara Direzová pred Elisou Mörzingerovou a Martou Bassinovou. Mikaela Shiffrinová obsadila až deviate miesto.

Američanka pritom neštartovala v decembrovom paralelnom slalome v St. Moritzi, ktorý Vlhová vyhrala.

Znamená to, že slovenská lyžiarka je prvá v hodnotení paralelných súťaží so 113 bodmi. Druhá Direzová má 100 bodov, no