Denník N

Prieskum AKO: Smer vedie pred ĽSNS, najviac ľudí by za premiéra chcelo Pellegriniho

V prieskume o tom, kto je najvhodnejším kandidátom na premiéra, skončil na treťom mieste Marian Kotleba.

V druhom tohtoročnom prieskume agentúry AKO vedie Smer (17,1 %) pred ĽSNS (11 %) a koalíciou PS/Spolu (10,2 %). Agentúra robila prieskum pre televíziu TA3.

Nasledujú strany Za ľudí (10 %), OĽaNO (8,4 %) a Sme rodina (7,9 %).

Do parlamentu by sa dostali aj SaS (6,7 %), SNS (5,9 %) a KDH (5,5 %). Menej ako päť percent majú v prieskume Most-Híd, Dobrá voľba aj MKS.

Podľa výsledkov by demokratická opozícia dokázala zostaviť vládu, získala by 88 mandátov. Táto alternatíva počíta s účasťou Sme rodina vo vláde. Bez strany Borisa Kollára by opozícia mala 74 poslaneckých kresiel.

Preferencie sa len mierne líšia od prvého januárového prieskumu agentúry AKO, ktorý TA3 zverejnila 9. januára.

Prieskum robili na vzorke tisíc respondentov a otázka znela: „Ak by sa parlamentné voľby konali dnes, ktorej politickej strane by ste dali váš hlas? Prečítam vám všetky kandidujúce strany v náhodnom poradí.“

Agentúra AKO sa pre TA3 ľudí pýtala aj na to, koho považujú za najvhodnejšieho kandidáta na post premiéra. Najviac ľudí si vybralo Petra Pellegriniho, nasledujú Andrej Kiska a Marian Kotleba.

V tomto prípade otázka znela: „Po februárových voľbách sa bude tvoriť vláda a bude sa rozhodovať, kto bude jej predsedom. Kto by bol podľa vás najvhodnejším predsedom vlády po týchto voľbách? Prečítam vám v náhodnom poradí niekoľko mien, a vy prosím vyberte jedno.“

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie