Denník N

Keď sa bojíte fantázie, po tejto knihe nesiahajte

Peter Balko v novom románe Østrov žongluje so žánrami a skúma podstatu literatúry.

Nazvime to „dilema druhej knihy“. Mladý autor predloží ambiciózny debut, ktorý vyvolá ohlas. Kritika mľaská, prichádzajú nominácie na literárne ceny, dielo sa dostane aj za hranice krajiny. Čo nasleduje? Očakávania. Kedy príde ďalšia kniha? A bude ešte lepšia? Autor cíti tlak, pália ho otázky o pokračovaní literárnej dráhy. Situácia, ktorú zažilo množstvo tvorcov.

Peter Balko sa tomuto scenáru pravdepodobne tiež nevyhol. Jeho knižná prvotina Vtedy v Lošonci zarezonovala u kritiky i u čitateľov, získala hneď niekoľko cien a bola preložená do viacerých jazykov.

Päť rokov po úspešnom debute vyšiel na sklonku minulého roku jeho román Østrov (KK Bagala). S „dilemou druhej knihy“ sa autor vysporiadal po svojom. Urobil z nej tému samotného diela. Nejde však o introspektívnu sondu do duše frustrovaného autora zmietaného v kreatívnom bloku, či trpiaceho pochybnosťami.

Balkova kniha je živelným mixom rôznych žánrov. Je to kniha, ktorá hovorí aj sama o sebe, filozofuje o písaní a o zmysle literatúry. Autor vie, že popri tom všetkom musí stále čitateľsky baviť. Je to veľký plán. Zvláda ho?

Problém s fantáziou

Máme tu otca a syna. Senior je rešpektovaný literárny autor, ktorý svoj život obetoval písaniu. Podrobuje mu všetko. Na druhú koľaj sa dostáva celý jeho sociálny život i výchova potomka.

Napriek neúnosnosti tohto životného štýlu sa iskra písania prenáša aj na syna. Nad jeho začínajúcou tvorbou otec drží tvrdú ruku. Drží sa pritom svojej „poetiky pravdy“. Písať sa smie len o tom, čo človek zažil a do čoho bol schopný sa svojím pozorovacím talentom vcítiť.

Fantázia je poklesok a intelektuálny odpad. Je to barlička pre neschopných autorov, ktorí nedokážu zachytiť pravdu. Práve táto cesta imaginácie však literátovho syna láka. V súboji týchto dvoch kreatívnych svetov sa roztáča prvá polovica knihy.

Postupne zistíme, že teatrálnym potláčaním fantázie chce otec svojho syna vlastne ochrániť. Pred čím?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Anasoft litera

Kultúra

Teraz najčítanejšie