Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O starnutí európskej populácie a o riziku, že demografický problém bude štiepiť Európsku úniu

Ilustračné foto - Flickr
Ilustračné foto – Flickr

Podľa odhadov OSN bude mať Európa napriek príchodu imigrantov v roku 2050 o päť percent menej obyvateľov ako dnes a priemerný vek Európana bude 47 rokov – o deväť viac ako na prelome storočí.

O demografickej kríze ľudia nechcú veľmi počúvať, lebo to stále vyzerá ako nejaká projekcia ďalekej budúcnosti, lenže týždenník The Economist robí dobre, keď upozorňuje na riziko starnutia európskej populácie, ktoré môže rozštiepiť Európsku úniu podobne ako finančná kríza pred desiatimi rokmi.

Analýzu začína výjavom z Bulharska, kde nájsť pracovníka na obsluhu sústruhu trvá pol roka, lebo starší sústružníci odchádzajú do penzie a mladí nie sú dosť dobrí. Štatistiky hovoria za všetko: pracovná sila v Bulharsku klesla od roku 2008 o šesť percent. V dôsledku neustálej emigrácie a nízkej pôrodnosti klesne do roku 2050 o tretinu.

Demografický problém však nie je všade rovnaký a Európska únia sa podľa jeho veľkosti delí na tri regióny. Prvý je najúspešnejší – sú to severozápadné krajiny (okrem Nemecka), ktoré majú vyššiu pôrodnosť než zvyšok Únie, a to aj vďaka imigrantom, ktorí prichádzajú v mladom veku, ale aj vďaka politike podporujúcej mladé rodiny.

Potom je tu južná Európa, z ktorej odchádza viac ľudí, než do nej prichádza (vrátane imigrantov z Afriky) a celkovo starne. Taliansko je ukážkovým príkladom. Taliani odchádzajú do penzie skôr ako väčšina Európanov a majú málo detí. V prípade žien len polovica vo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Komentáre

Teraz najčítanejšie