Denník N

Zlomený Weinstein neprejavil ani náznak ľútosti, za obeť #MeToo považuje iba seba samého

Harvey Weinstein prichádza na súd pomocou chodúľky. Foto - TASR/AP
Harvey Weinstein prichádza na súd pomocou chodúľky. Foto – TASR/AP

Hollywoodsky producent Harvey Weinstein sa ocitol v izolácii, v prenajatom manhattanskom byte si číta knihy a bojí sa väzenia.

Na súd už nechodí sebavedome a vzpriamene, ale zhrbený, opierajúc sa o chodúľku. Dýcha ústami, oči prižmúrené, tvár strhaná.

Z vplyvného amerického producenta Harveyho Weinsteina zostal na prvý pohľad len zoslabnutý muž. Jeho známi však hovoria, že bolesť len predstiera ako mnoho iného v živote, ktorý sa za posledné dva roky zmenil enormným spôsobom.

Namiesto toho, aby sa za svoje konanie ospravedlnil, priatelia, s ktorými sa zhovárali novinári z denníka New York Times, tvrdia, že on sám sa považuje za jedinú obeť prípadov, ktoré spustilo hnutie #MeToo.

Doživotie v New Yorku alebo 28 rokov v LA

O jeho správaní sa v Hollywoode len šepkalo, až kým koncom roka 2017 nepublikoval denník The Times a časopis New Yorker články, ktoré Weinsteina vinili z nevhodného správania, zo znásilnenia a psychického nátlaku.

Ďalší rok jeho producentská spoločnosť zbankrotovala, bol obvinený zo znásilnenia a z iných sexuálnych trestných činov. Medzitým sa ozývali ďalšie ženy, zatiaľ posledné ho začiatkom tohto mesiaca obvinili zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia v roku 2013 v Los Angeles.

Kým sa otvorilo pojednávanie na manhattanskom súde, zažalovalo ho 80 žien vrátane Salmy Heyekovej či Gwyneth Paltrowovej. Jeho manželka sa s ním rozviedla, odsťahovala sa s ich dvomi malými deťmi a Weinstein bol vylúčený z filmového priemyslu, ktorému roky kraľoval.

Hlavné pojednávanie sa začalo začiatkom januára a malo by sa zaoberať iba prípadmi, ktoré sa týkajú dvoch žien – jednu z nich podľa prokuratúry Weinstein v roku 2006 nútil k orálnemu sexu, druhú v roku 2013 znásilnil. Ďalšie prípady sú totiž premlčané, iné sa neodohrali na území New Yorku či nespĺňajú trestnoprávnu kvalifikáciu.

Mnohé ženy, ktoré producenta obvinili, sa však objavia na lavici svedkov. Súd teda nebude izolovane posudzovať len dva prípady, ale aj to, ako zapadajú do vzorca Weinsteinovho správania.

Manhattanský prokurátor označuje 67-ročného Weinsteina za sériového sexuálneho predátora, ktorý by mal dostať maximálny možný trest – doživotie.

Výsledok procesu, ktorý by mal trvať dva mesiace, závisí od dôveryhodnosti jeho žalobkýň.

Ak ho nakoniec súd v New Yorku omilostí, čo sa veľmi neočakáva, čaká ho ďalšie pojednávanie na západnom pobreží USA pre prípady z Los Angeles. Žalobkyňa v súvislosti s nimi žiada pre Weinsteina 28-ročné väzenie.

„Za to, čo sa vám deje,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie