Denník N

Sedel v cele s Abu Hamzom, dnes motivuje ľudí. Šport mi zachránil život, hovorí Brit McAvoy

John McAvoy dokázal ako dvadsaťosemročný veslovať na stroji štyridsaťpäť hodín bez prestávky. Za ten čas najazdil 263 530 metrov, čo je dodnes svetový rekord.

Na tom by samo osebe nemuselo byť nič výnimočné. Brit si však prvý raz vo svojom živote vyskúšal stroj na veslovanie len dva roky predtým. V jednom z najprísnejšie strážených väzení v celom Anglicku.

Dnes je McAvoy autorom motivačnej knihy a podporuje problémové deti. „Keby som si mohol vybrať medzi výhrou v Ironmanovi, zlatou olympijskou medailou alebo možnosťou obetovať celú svoju kariéru tomu, aby čo i len jedno dieťa nešlo zbytočne do väzenia, obetujem svoju kariéru. Nerozmýšľal by som nad tým ani sekundu,“ hovorí v rozhovore pre Olympic Channel.

Vlastná zbraň už v šestnástich

John McAvoy sa narodil v južnom Londýne v roku 1983. „Pamätám si, že keď som bol malý, prišiel k nám luxusne oblečený muž so zlatými hodinkami. Dal mi dvadsať libier, čo boli moje prvé papierové peniaze v živote,“ spomínal.

Tento muž sa stal jeho nevlastným otcom. Bol kriminálnikom, ktorý mal na svedomí viacero ozbrojených prepadnutí, a dnes je za jedno z nich odsúdený na doživotie.

To však nebolo nič v porovnaní s jeho strýkom, ktorý sa podieľal na lúpeži na letisku Heathrow. Britské médiá ju označili ako „zločin storočia”, celkovo páchatelia ukradli cennosti vo výške dvadsaťšesť miliónov libier (po zohľadnení inflácie by dnes táto suma činila osemdesiatšesť miliónov).

John patril medzi lepších študentov, mal rád geografiu aj históriu. V dvanástich rokoch však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie