Denník N

Architekt Benetin: Dúfam, že o 15 rokov nebudem chodiť po Bratislave zahalený a hanbiť sa, čo po nás ostalo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak sa vznikajúci downtown prepojí s projektom Nové Lido, z Bratislavy sa konečne stane mesto na rieke a nie pri nej, hovorí architekt a hudobník Juraj Benetin.

Architekt a frontman skupiny Korben Dallas Juraj Benetin v rozhovore hovorí aj o tom,

  • prečo jeho ateliér nespolupracuje s Pentou ako developerom,
  • že medzi ním a Matúšom Vallom je zdravá rivalita,
  • prečo nenávidí a zároveň miluje Petržalku,
  • či patrí električka pred novú budovu SND.

Pracujete na Zwirne, Vydrici, navrhovali ste Slnečnice, Ahoj Park, Urban Residence – dá sa teda povedať, že aj vaša architektúra mení vzhľad Bratislavy. Ako sa vám po Bratislave teraz chodí?

Vnímam ju ako architekt urbanista a aj ako rodič, šofér… V každej rovine ju vnímam inak. Asi je to stále ešte rozdelené.

Ako ju vnímate ako architekt urbanista?

Žije sa mi tu veľmi dobre, ľúbim toto mesto. Mám tu všetky väzby, vzťahy, všetko, čo je pre mňa v živote dôležité, má svoje ťažisko v Bratislave. Mám už aj dosť rokov, tento rok to bude 40, takže mesto už asi nezmením, nebudem sa ani sťahovať. Čo sa týka našich projektov, veľa z nich sa ešte len bude dokončovať. Z tohto pohľadu je najväčšou výzvou, aby sa nám aj s kolegom Maťom Grébertom aj o 15 – 20 rokov dobre chodilo po Bratislave, aby sme nemuseli chodiť schovaní, zahalení a hanbiť sa za to, čo po nás zostalo.

Čo máte na Bratislave najradšej a čo, naopak, nemáte rád?

Najradšej mám príležitosť, možnosť veci ovplyvniť a meniť. Bratislava nie je netvárna metropola, je tu potenciál. Všeobecný fenomén pohybu, ktorý pramení z toho, že mesto sa dokáže meniť a aj to robí. Človek má pocit, že vie veci posunúť. Architekti, ktorí pracujú v New Yorku alebo Paríži, takýto pocit nemôžu mať a ani obyvatelia týchto miest nezažívajú veľké zmeny okolia. Niektoré veľké európske mestá majú už najzaujímavejšie obdobie za sebou. Bratislava je zaujímavá v tom, že ho má ešte len pred sebou.

Ktorá je vaša najobľúbenejšia budova v Bratislave a, naopak, ktorú by ste v momente zbúrali?

Cítim sa byť skôr architektom väčšej mierky, takže veľmi často rozmýšľam nad sídliskami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie