Denník NPrví pacienti sa nakazili od zvierat na trhu. Čo vieme o novom koronavíruse z Číny?

Tomáš VasilkoTomáš Vasilko
Na snímke nový typ koronavírusu, ktorý pochádza z rovnakej skupiny ako vírus SARS. Foto - TASR/AP
Na snímke nový typ koronavírusu, ktorý pochádza z rovnakej skupiny ako vírus SARS. Foto – TASR/AP

Nový vírus je podobný ako vírus SARS, ktorý pred 17 rokmi zabil 800 ľudí. Teraz by to také vážne byť nemalo, zatiaľ zahynulo 17 osôb.

Čo je to nový koronavírus?

Koronavírus je vírus, ktorý objavili v 60. rokoch minulého storočia. Pomenovali ho podľa toho, že útvary na jeho membráne pripomínajú slnečnú korónu.

„V princípe koronavírusy – podobne ako rinovírusy – spôsobujú zväčša nádchu,“ hovorí imunológ Vladimír Leksa zo Slovenskej akadémie vied. Majú príznaky ako bežné virózy – teplota, kašeľ, dýchacie problémy.

Leksa však dodáva, že niektoré kmene sú agresívnejšie – v minulosti to boli prípady SARS či MERS. „Spôsobujú ťažké zápaly pľúc,“ dodáva. Niekedy to môže viesť až k smrti.

Taký môže byť aj nový kmeň, ktorý identifikovali v Číne koncom minulého roka a dostal pomenovanie 2019-nCoV. Prvýkrát ho objavili v 11-miliónovom vnútrozemskom meste Wu-chan.

Obavy spôsobuje to, že sa dosť podobá na vírus SARS, ktorý mal desaťpercentnú úmrtnosť.

Aký nebezpečný teda je?

Zatiaľ nevyzerá taký nebezpečný ako SARS. Súčasným kmeňom sa nakazilo necelých 500 ľudí (ide o potvrdené prípady, niektorí epidemiológovia sa obávajú, že môže ísť o tisícky ľudí).

Doteraz naň zomrelo 17 osôb, všetky v čínskej provincii, kde sa prvýkrát objavil koncom minulého roka.

Vírus sa však rozširuje. Identifikovali ho už v iných čínskych mestách (Peking, Šanghaj), ale aj za hranicami (Japonsko, Thajsko, Južná Kórea, Taiwan). Prvý potvrdený prípad mimo Ázie je v Spojených štátoch. Tridsiatnik, ktorý sa vrátil z okolia Wu-chanu, sa začal cítiť chorý krátko po tom, čo pristál na letisku v Seattli. Testy mu potvrdili nový koronavírus.

Na niektorých letiskách (napríklad v USA a Austrálii) testujú ľudí, ktorí prileteli z čínskeho mesta Wu-chan. Severná Kórea zakázala vstup do krajiny zahraničným turistom, čo je krok, ktorý urobila aj v prípade eboly v roku 2015.

Obavy vzbudzuje aj to, že Číňanov čakajú tento víkend oslavy lunárneho Nového roka, čo znamená, že asi 400 miliónov ľudí bude cestovať za rodinou. Môže to urýchliť šírenie vírusu.

Prenáša sa vírus medzi ľuďmi?

Áno. Čínski vedci potvrdili, že vírus sa prenáša z človeka na človeka. Vírus zistili u dvoch ľudí v provincii Kuang-tung na juhu krajiny, oboch nakazili príbuzní, ktorí navštívili mesto Wu-chan. Okrem toho sa nakazilo 15 zdravotníkov.

Nevie sa však, ako veľmi je vírus infekčný. Zatiaľ to vyzerá, že menej ako v prípade SARS-u.

Pri SARS-e sa objavili napríklad prípady „superšíriteľov“, ľudí, ktorí neúmyselne nakazili veľké množstvo iných osôb. Napríklad v istom hoteli v Hongkongu jeden muž nakazil susedov v desiatich okolitých izbách.

V súčasnosti sa nevie, či ľudia, ktorí sa nakazili od iných ľudí, dostali vírus od jedného človeka alebo od viacerých.

„Ak sú (nakazení zdravotníci) z jednej nemocnice a liečili toho istého pacienta, mohlo by to naznačovať, že jedna osoba môže nakaziť veľké množstvo ľudí,“ povedala pre Nature austrálska virologička Kirsty Shortová.

Počet chorých za posledné dni výrazne narástol, no podľa čínskych odborníkov za tým môže byť zlepšenie testovania na koronavírus, nie samotný nárast nových nakazených. Inkubačný čas – obdobie od nakazenia po prejavenie symptómov – je dva týždne.

Cestujúcich kontrolujú na letisku v meste Wu-chan. Foto – TASR/AP

Kde má pôvod?

Nový druh koronavírusu pochádza od zvierat, no presný druh pôvodcu choroby nie je známy. Prví ľudia sa nakazili na trhu v meste Wu-chan.

Okrem iného sa tu predávajú rôzne živé zvieratá, ktoré Číňania obľubujú ako pochúťku. A hoci neskôr bol trh zatvorený a dezinfikovaný, miestni potvrdili, že tu predávajú napríklad krokodíly, ježkov, jelene, hady či iné zvieratá.

Ako napísal reportér magazínu Time, v meste všetci ľudia chodia s rúškami.

Na podobných trhoch sa v minulosti prenieslo zo zvierat na človeka viacero vírusov.

Ekológ Kevin Olival pre National Geographic povedal, že tieto zvieratá sú zatvorené v klietkach v zlých podmienkach a vystresované, čo môže prispievať k tomu, že ochorejú a šíria vírus.

Ak by sa tieto trhy s divokými zvieratami zatvorili, veľa epidémií by nikdy nevypuklo,“ povedal pre portál aj Ian Lipkin, imunológ z americkej Columbia University.

Napriek tomu si mnoho Číňanov mäso zo zvierat predávaných na trhoch pochvaľuje a nemusí ísť iba o exotické tvory. Problém je, že často sa tu nedodržiavajú hygienické normy.

„Ak chcete výbornú kuraciu polievku, tak čerstvo zabité sliepky sú oveľa lepšie ako zamrznuté mäso zo supermarketov,“ povedal miestny obyvateľ pre Bloomberg.

Zakázať ich však nie je ľahké. Po epidémii SARS úrady zakázali predávať a jesť cibetky, no ako zistila CNN, sú trhy, kde ich dostať napriek zákazu.

Aké boli podobné prípady v minulosti?

V Ázii aj v minulosti vznikli a šírili sa rôzne vírusové epidémie. V roku 1957 tu pri epidémii ázijskej chrípky zahynulo 1,1 milióna ľudí.

Vírusom SARS sa v rokoch 2003 a 2004 za niekoľko mesiacov nakazilo oficiálne asi 8-tisíc ľudí. Takmer 800 z nich chorobe podľahlo.

Zistilo sa, že vírus sa takisto rozšíril zo zvierat. Pôvodne sa spomínali cibetky, ktoré sa predávali na čínskych trhoch. Neskôr sa rovnaký kmeň vírusu našiel aj v jaskyniach u netopierov, čo mohol byť primárny zdroj.

Ešte väčšiu úmrtnosť (35 percent) mal koronavírus MERS, ktorý sa na ľudí prenášal z tiav a najviac zasiahol Saudskú Arábiu. Podľa WHO sa nakazilo 1227 ľudí, z toho 449 zomrelo.

Na snímke je zafarbený koronavírus MERS, ktorý prvýkrát zaznamenali v roku 2012 v Saudskej Arábii. Foto – TASR/AP

Ako na nový vírus zareagovala Čína?

Práve v prípade SARS-u Čína dlho tajila epidémiu, čo spôsobilo, že sa vírus rozšíril. Odborníci tentoraz kroky Číny chvália. Rýchlo identifikovali jeho prípady, zistili genóm nového koronavírusu a informácie šíria aj do ostatných krajín.

„Sme vďaka tomu o pár týždňov ďalej, ako sme boli v prípade SARS. Doteraz urobili celkom dobrú prácu,“ povedal pre Time Adam Kamradt-Scott z Univerzity v Sydney.

Ako však dodáva portál, aspoň na začiatku cenzurovali informácie o epidémii.

Číňania dnes hovoria, že epidémia nemusí byť taká veľká ako v rokoch 2002 a 2003.

„Verím, že epidémia nebude mať taký veľký negatívny vplyv na spoločnosť a ekonomiku ako SARS pred 17 rokmi,“ uviedol pre China Daily čínsky odborník Čung Nan-šan.

Wu-chan v snahe znížiť riziko šírenia koronavírusu požiadalo svojich 11 miliónov obyvateľov, aby neopúšťali mesto. V meste zároveň prerušili verejnú dopravu a všetky letecké aj železničné spoje smerom z mesta.

Čo na to WHO?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvolala na stredu stretnutie, kde mala povedať, či vyhlási stav medzinárodnej pohotovosti. Ide o najvyšší stupeň „poplachu“ v prípade epidémie. Napokon rozhodnutie odložili na neskôr.

V minulosti ju vyhlásila pri prasacej chrípke (2009), ebole (2014), víruse zika v Južnej Amerike (2016) či naposledy vlani znova pri ebole.

Dostane sa do Európy?

Európske centrum kontroly a prevencie chorôb, čo je nezávislá agentúra EÚ, v pondelok oznámilo, že šanca, že vírus príde do Európy, je zatiaľ „nízka“. V stredu však už pravdepodobnosť zvýšila na strednú.

Podľa aktivistov tu však istá hrozba existuje. Napokon, vírus už identifikovali v Spojených štátoch a do Európy sa v minulosti dostal SARS a rovnako aj MERS, aj keď išlo iba o pár prípadov.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].