Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O najlepšom snajperovi všetkých čias, ktorým bol nenápadný fínsky farmár

Simo Häyhä v roku 1978. Foto – narratively.com
Simo Häyhä v roku 1978. Foto – narratively.com

Toto je príbeh fínskeho farmára Sima Häyhäho, ktorý bol zrejme najúspešnejším snajperom všetkých čias. Počas troch mesiacov rusko-fínskej vojny (v zime na prelome rokov 1939 a 1940) zastrelil vyše 500 ruských vojakov obyčajnou puškou bez ďalekohľadu, v jednom prípade na vzdialenosť 400 metrov. Denne tak zastrelil v priemere 5 vojakov, najvyššie skóre udával 25 mŕtvych za jeden deň.

Narodil sa v roku 1905, keď ešte Fínsko bolo súčasťou Ruského impéria, ale v roku 1917 získalo nezávislosť, keď mal Simo 12 rokov. Od detstva poľoval a stal sa už v tom veku mimoriadnym strelcom, takže keď nastúpil do fínskej armády, vyhrával jednu streleckú súťaž za druhou. Používal fínsku pušku pôvodne ruskej výroby, ktorá mala výhodu v tom, že pažba bola z dreva arktickej borovice, drevo teda ani v tuhej v zime nepraskalo.

Na jednej súťaži dokázal trafiť terč na vzdialenosť 150 metrov 16-krát počas jednej minúty, pričom do tohto času treba rátať aj výmenu zásobníkov, kam sa vošlo len päť nábojov. Nikto po ňom nedokázal taký výkon zopakovať, jeden snajper sa o to nedávno pokúsil, trafil síce 15 terčov, ale bez výmeny zásobníka, a aj tak mu to trvalo dve minúty.

Keď Rusi 30. novembra 1939 zaútočili na Fínsko, mal Simo už 34 rokov, ale išiel do vojny a bránil spolu s ďalšími vojakmi pás územia široký asi sto kilometrov, ktorý pretínalo len niekoľko ciest, takže Fíni vedeli, kadiaľ bude ruská armáda prechádzať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Komentáre

Teraz najčítanejšie