Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: A vládu povedie… Kiska, Truban alebo Pellegrini. Prípadne Šofranko  

Mária Šofranko na ohlásení kandidátky OĽaNO. Foto – TASR
Mária Šofranko na ohlásení kandidátky OĽaNO. Foto – TASR

1. O výsledkoch volieb sme tak málo tak krátko pred voľbami hádam ešte nevedeli. 2. Minister Sólymos rezignoval na funkciu, nie na slušnosť. 3. Objavili sa novinky z kufra Kočnerovho auta.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális


1. Tápanie v tme

Je šesť týždňov pred voľbami a ako vo svojom článku upozorňuje Dušan Mikušovič, o tom, ako dopadnú, nevieme prakticky nič. To síce platí už odvtedy, čo nevolíme jednotnú kandidátku Národného frontu, ale vo všetkých voľbách od roku 1990 bolo jasné aspoň čosi – víťazná strana či aspoň víťazný blok, koaličný či opozičný kandidát na premiéra alebo aspoň hrubý odhad počtu strán, ktoré sa dostanú do parlamentu. Dnes tápame v takmer úplnej tme.

Rovnica s x neznámymi. V prvom rade nie je jasné, kto všetko sa dostane do parlamentu. Osud KDH, SaS ani SNS, ale ani Mosta nie je vôbec istý. V jednom momente sa dokonca zdalo, že sa medzi ohrozené strany môže zaradiť aj koalícia PS/Spolu, ktorá potrebuje sedem percent.

Momentálne hrozí najmä to, že podobne ako v roku 1992 prepadne vyše dvadsať percent hlasov, ktoré sa budú rozdeľovať medzi úspešnejšie strany. Ktoré to sú, je hádam už ako-tak jasné, problém je skôr v tom, že nevieme, kto patrí do ktorého bloku. To síce nebolo jasné ani v roku 1998, keď sa SOP tvárila, že nie je ani s koalíciou, ani s opozíciou, ale krátko pred voľbami už nebolo pochybností. No dá sa to dnes povedať o Sme rodina?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie