Denník N

Čudovali sa, prečo by taký dobrý hráč prišiel na Slovensko. Kmotríkovci zaňho teraz dostali milióny

Andraž Šporar sa na jeseň stal druhým najlepším strelcom skupinovej fázy Európskej ligy. Foto - tasr
Andraž Šporar sa na jeseň stal druhým najlepším strelcom skupinovej fázy Európskej ligy. Foto – tasr

Keď slovinský útočník Andraž Šporar pred dvoma rokmi v januári prichádzal do Slovana Bratislava, išlo o veľmi zaujímavý prestup. Slovan vtedy údajne zaplatil dva milióny eur a Šporar dostal mesačný plat 60-tisíc eur, keďže hráči jeho rangu do slovenskej ligy jednoducho nechodia.

Zároveň sa však hneď aj objavili pochybnosti – prečo by taký skvelý útočník prestupoval práve na Slovensko? Šporar bol už v 21 rokoch kapitánom a lídrom slovinskej Olimpije Ľubľana a zaujímali sa oňho veľkokluby, ale po prestupe do západnej Európy sa vôbec nepresadil.

Slovinské zdroje vtedy pre Denník N hovorili, že jeho celkový prístup nie je dobrý a neverili, že sa dokáže dostať do niekdajšej formy. Jeden odborník na slovinský futbal konštatoval: „Ak mám byť úprimný, nekoncentruje sa dostatočne na futbal. Keď sa mu darilo, mal všetky kvality, aké perfektný útočník potrebuje. Mohol by sa stať obrovskou posilou pre Slovan, ak si uprace priority v hlave a začne sa zase sústrediť na futbal, ale, bohužiaľ, myslím si, že to sa nestane.“

Presne to sa však stalo – Šporar sa v Bratislave rýchlo usadil, naučil sa dobre po slovensky a každý víkend ukazoval, prečo stál až dva milióny. Slovan, často kritizovaný pre nakupovanie priemerných a predražených cudzincov, urobil nákupom Šporara jeden z najlepších obchodov vo svojej histórii.

Napríklad v tejto sezóne dal v 20 súťažných zápasoch 26 gólov, a ak zoberieme do úvahy aj nižšiu kvalitu defenzív vo Fortuna lige, strelil päť gólov v skupinovej fáze Európskej ligy, kde je celkovo druhým najlepším strelcom.

Šporar v oboch sezónach na Slovensku ťahal Slovan, v minulom ročníku dal rekordných 29 ligových gólov. Keďže k výbornej forme v Slovane pridal aj dlhodobo kvalitné výkony v slovinskej reprezentácii, Sporting Lisabon zaňho musí zaplatiť minimálne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie