Denník N

7 dobrých správ: Peniaze za patenty si nenechávajú pre seba, ale podporujú mladých vedcov

Chemička Hana Dvořáková s manželom podporujú mladých vedcov. Zdroj - Nadace Experientia
Chemička Hana Dvořáková s manželom podporujú mladých vedcov. Zdroj – Nadace Experientia

Ženeva zmenila postavy na dopravných značkách, žiačky martinského gymnázia prišli s nápadom, ako obmedziť používanie mobilov na vyučovaní, a v Medzilaborciach zrenovujú Warholovo múzeum. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Čína zakáže plastové tašky

Čína patrí medzi najväčších používateľov jednorazových plastov. V roku 2010 vyprodukovala 60 miliónov ton plastového odpadu.

Vláda preto prišla s plánom obmedziť do konca tohto roka predaj a používanie plastov na jedno použitie vo veľkých mestách, do roku 2022 to bude platiť v celej krajine, uvádza BBC. Jednorazové plasty postupne zmiznú aj z reštaurácií a reťazcov s rýchlym občerstvením.

Čínske úrady postupne redukujú používanie plastových výrobkov. V roku 2008 Čína zakázala predajcom rozdávať plastové tašky zdarma a zakázala tiež výrobu ultratenkých igelitových vrecúšok a tašiek. V roku 2017 vláda oznámila, že zakáže dovoz zahraničného plastového odpadu.

Ilustračné. Foto – TASR/AP

2. Tehotné aj dôchodcovia na dopravných značkách

Ženeva zmenila postavy na polovici dopravných značiek v meste. Klasické siluety muža nahradila napríklad postavou dôchodcu, páru alebo tehotnej ženy, informuje ČT24.

Ženevská radnica tak chce poukázať na pestrosť spoločnosti a tiež na to, že verejný priestor patrí všetkým.

„Je to moderné a zachytáva to iskru momentu. Jeden by si myslel, že sa značkou mení aj všetko ostatné. Podľa mňa je to však chyba. Je treba pracovať viac do hĺbky, hlavne v oblasti vzdelávania,“ cituje česká televízia Jeana Romaina, člena rady kantónu Ženeva.

Projekt mesto vyšiel na viac ako 51-tisíc eur. V Európe značky odrážajúce rozmanitosť spoločnosti už do svojich ulíc nasadili Valencia, Dortmund či Berlín.

3. Grécko má prvú prezidentku

Grécko má prvú prezidentku vo svojej histórii. Sudkyňu Ekaterinu Sakellaropuluovú odhlasoval parlament, v ktorom ju podporilo 261 z 300 poslancov, uvádza AFP.

63-ročná Sakellaropuluová pôsobila ako predsedníčka gréckeho najvyššieho správneho súdu, pričom sa špecializuje na ústavné a environmentálne právo. Na post gréckej prezidentky ju navrhol premiér Kyriakos Mitsotakis, čo ona označila za „poctu pre justíciu i pre súčasné grécke ženy“.

Funkcia prezidenta je v Grécku reprezentatívna a volí ho parlament na päťročné funkčné obdobie.

4. Podporujú mladých vedcov

Chemička Hana Dvořáková pracovala s českým vedcom Antonínom Holým, ktorý sa zaoberal vývojom liekov. Od roku 2000 jej chodia peniaze za patenty na látky, na ktorých spolu pracovali a ktoré pomáhajú napríklad pacientom s HIV/AIDS alebo hepatitídou B. Financie si však nenecháva.

Pred siedmimi rokmi založila s manželom nadáciu Experientia, vďaka ktorej sa mladí chemici dostávajú na stáže vo svete a pracujú na vývoji  liekov na rakovinu či infarkt. Tento týždeň oznámili, že v najbližších 20 rokoch rozdajú mladým vedcom 200 miliónov korún na zahraničné stáže a vedecké skupiny, ktoré vedci založia po návrate zo zahraničia. Ako píše český Deník N, ide o jeden z najväčších filantropických počinov v Česku.

„Rozhodli sme sa, že chceme, aby mala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie