Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Reuters Institute kritizuje útoky slovenských politikov na novinárov

MediaBrífing je piatkový newsletter o médiách a internete. V dnešnom vydaní sa okrem iného dočítate:

  • Útoky na médiá pribúdajú, varuje štúdia od Reuters Institute.
  • RTVS chystá novú konzervatívnu diskusnú reláciu.
  • Financial Times má prvú šéfredaktorku v histórii.
  • Google predstavil papierovú obálku, ktorá má pomôcť proti závislosti od mobilu.
Foto – TASR

Útoky na médiá sa v našom regióne stupňujú. Nezávislosť žurnalistiky ohrozujú politici, ale aj novinári, ktorí sa usilujú o diskreditáciu kolegov z iných médií. Opakujú sa aj prípady účelových súdnych procesov proti médiám. Viaceré štáty tiež obmedzujú výdavky na reklamu v kritických médiách a peniaze radšej presúvajú do spriatelených redakcií.

Vyplýva to zo štúdie o stave žurnalistiky v strednej a východnej Európe, ktorú tento týždeň zverejnil Reuters Institute for the Study of Journalism z Oxfordu.

Štúdia sleduje dianie v 16 krajinách strednej a východnej Európy, no zameriava sa najmä na štyri z nich – Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Bulharsko. „Prvé dve preto, že hostia jedny z najväčších mediálnych systémov v regióne, druhé dve preto, že v nich boli zabití novinári,“ píšu autori štúdie. Aké boli hlavné zistenia?

Čo si novinári myslia o útokoch na médiá v porovnaní s rokom 2015. Drvivá väčšina vraví, že situácia sa zhoršila. Zdroj – Reuters Institute

Situácia sa zhoršuje. Štúdia si všíma, že podľa novinárov sa počet útokov na médiá oproti roku 2015 zvýšil. Výskumníci priamo spomínajú Roberta Fica, ktorý opakovane označil novinárov za prostitútky. Pripomínajú aj vyjadrenia českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý v prítomnosti Vladimira Putina vravel, že „novinárov je priveľa, bolo by ich potrebné likvidovať“. Zeman vtipkoval aj o tom, že by novinárov rád pozval na večeru na saudskú ambasádu. Narážal tým na novinára Džamála Chášukdžího, ktorý bol zavraždený na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

  • 63 percent novinárov v regióne povedalo, že boli politikmi verejne kritizovaní za svoje reportáže.
  • Takmer dve tretiny (64,5 %) novinárov tiež priznali, že čelili vyhrážkam alebo obťažovaniu.
  • Zhruba 8 z 10 takýchto útokov prišlo cez internet.
  • Online útokom čelia najmä ženy – novinárky.
  • Vyše 16 percent novinárov tiež uviedlo, že čelili doxxingu, teda zverejneniu svojich súkromných informácií.

Čísla vyplývajú z

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie