Denník N

Kóšer podcast: Prezidentka Čaputová o slovách, ktoré pomáhajú zlu

Prezidentka Zuzana Čaputová pred Múrom nárekov v Jeruzaleme. Foto N - Vladimír Šimíček
Prezidentka Zuzana Čaputová pred Múrom nárekov v Jeruzaleme. Foto N – Vladimír Šimíček

V mimoriadnom podcaste, ktorý sme nahrali v nadmorskej výške 8-tisíc metrov nad morom, prezidentka Zuzana Čaputová hodnotí svoju prvú cestu do Izraela, kde si pripomenula 75. výročie oslobodenia Osvienčimu.

„Ak si nedáme pozor a nebudeme pozorní k tomu, že dochádza k niektorým veciam, ktoré sú za istou hranicou, tak sa podobné tragédie môžu stať znovu. Je to hrozba veľmi akútna a bezprostredná,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre Kóšer podcast, ktorý sme natočili počas jej letu z Tel Avivu domov.

V Jeruzaleme sa zúčastnila na Svetovom fóre o holokauste, na ktoré prišli mnohí svetoví lídri.

Podujatie trochu zatienil spor medzi Ruskom a Poľskom, ktoré obvinilo ruského prezidenta Vladimira Putina, že skresľuje dejiny a zamlčiava zodpovednosť Sovietskeho zväzu pri rozpútaní druhej svetovej vojny a Poľsko vykresľuje ako vinníka.

Aj preto do Jeruzalema poľský prezident Andrzej Duda neprišiel.

„Rešpektovala som rozhodnutie poľského prezidenta, ktorý organizuje sám podobnú akciu v pondelok v Osvienčime, na ktorej sa zúčastním. Bolo to jeho rozhodnutie presne v kontexte konkrétnych výrokov a zároveň v závislosti aj s tým, že nedostal príležitosť vystúpiť  s vlastným prejavom,“ hovorí Čaputová.

Prezidentka dala prednosť ceste do Izraela pred svetoznámou konferenciou v Davose, na ktorú ju tiež pozvali.

„Moja účasť je symbolickým prejavom toho, že sa absolútne stotožňujem s hodnotami, pre ktoré sa toto podujatie usporiadalo. Pre mňa to bolo vzdanie úcty jednak obetiam a jednak organizátorom, ktorí túto tému považujú za potrebnú, tak ako aj my všetci. Symbolicky je účasť štátnikov dôležitá aj preto, že sa hlásime k spoluzodpovednosti, aby sme už nič podobné nikdy nepripustili,“ vraví.

Kde sa v ľuďoch berie to zlo

Prezidentke je téma holokaustu veľmi blízka.

„Mám sama veľa priateľov zo židovskej komunity.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Zuzana Čaputová

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie