Denník N

Spoluhráči ešte spali, on už mal po tréningu. Zomrel basketbalista Kobe Bryant

Bryant v roku 2015. Foto - archív tasr/ap
Bryant v roku 2015. Foto – archív tasr/ap

Bryant získal aj filmového Oscara.


Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean  RSS

Posledný príspevok na sociálnej sieti venoval svojmu kamarátovi aj dlhoročnému súperovi LeBronovi Jamesovi, s ktorým ho večne porovnávali. Kobe Bryant niekoľkými slovami Jamesovi pogratuloval, že ho preskočil na treťom mieste historického bodovania basketbalovej NBA.

41-ročný Kobe Bryant o niekoľko hodín neskôr zahynul pri páde svojej osobnej helikoptéry. Stroj sa zrútil na predmestí Los Angeles v nedeľu ráno, pri tragédii zahynulo deväť ľudí. Zomrela aj Bryantova 13-ročná dcéra Gianna.

Bryant bol jedným z najvplyvnejších svetových športovcov. Celú svoju basketbalovú kariéru spojil s klubom Los Angeles Lakers, s ktorým päťkrát vyhral NBA. Počas dvadsiatich rokov na vrcholnej úrovni nastrieľal 33 643 bodov.

Kobe Bryant po sebe zanechal manželku Vanessu a tri ďalšie dcéry. Pozostalým kondolovali významné osobnosti basketbalu, iných športov, ale aj verejného života. Fanúšikovia Los Angeles Lakers sa vo veľkom počte zhromaždili pri hale Staples Centre, kam nosili kvety a basketbalové lopty.

„Väčšina ľudí si bude pamätať Kobeho ako úžasného športovca, ktorý inšpiroval celú generáciu basketbalistov. Ja si ho budem pamätať ako niekoho, kto bol oveľa viac ako športovec,“ uviedol Kareem Abdul-Jabbar, historicky najlepší basketbalista v bodovaní NBA.

„Ľudia, neviem, kde začať. Začal som hrať basketbal, pretože som videl hrať Kobeho vo finále 2010. Bol to zlom v mojom živote, od tej chvíle som chcel byť ako Kobe. V tejto chvíli som neskutočne smutný,“ napísal na Twitteri kamerunský basketbalista Joel Embiid z Philadelphie 76ers.

Posadnutý tréningom

Jeho bývalí spoluhráči a tréneri naňho vždy spomínali ako na človeka, ktorý bol posadnutý snahou zlepšovať sa. Bývalý hráč a neskôr tréner Lakers Byron Scott pre Business Insider spomínal, ako našiel Bryanta počas jeho nováčikovskej sezóny trénovať v zatemnenej hale.

„Tréning sa začínal o jedenástej, vtedy mohlo byť tak deväť hodín. Prišiel som na palubovku a vidím, že je tam Kobe Bryant. Strieľal si na kôš v tme. Zastal som na dobrých desať sekúnd a povedal som si: ‚Tento chlapec bude skvelý.‘ Vedel som, že bude výnimočný,“ hovoril o 18-ročnom Bryantovi.

Bryant počas celej svojej kariéry, ktorú ukončil v roku 2016, každý deň vstával o štvrtej ráno a hneď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie