Denník N

Nemusí pochádzať z trhu, deti sa mu bránia lepšie. Nové zistenia o koronavíruse v Číne

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Nový vírus sa môže šíriť, aj keď sa pacient cíti zdravý, čo sťaží snahy Číny dostať ho pod kontrolu. Miera úmrtnosti však môže byť nižšia ako súčasné tri percentá.

Vedci len pomaly dávajú dokopy profil nového koronavírusu v Číne, ktorým sa podľa utorkových čísel nakazilo oficiálne skoro 4500 ľudí, 107 zahynulo a 400 je v kritickom stave. Tieto počty koncom minulého týždňa narástli  a vyzerá to, že sa šíri rýchlejšie ako SARS, zároveň je však menej smrteľný.

V posledných dňoch publikovali aj prvé štúdie, v ktorých sa odborníci snažia nový vírus zmapovať.

„V tomto momente iba začíname dávať dokopy informácie, no to, čo máme, je znepokojujúce,“ napísala pre Foreign Policy lekárka Annie Sparrowová  z Icahn School of Medicine v New Yorku.

Prvý pacient nebol na trhu

Dve práce vyšli v renomovanom žurnáli The Lancet. Jedna štúdia spätne sledovala prvých 41 ľudí nakazených novým koronavírusom, oficiálne označeným 2019-nCoV, druhá sa venovala jednej infikovanej rodine.

Vedci zistili, že úplne prvý nakazený človek novým koronavírusom sa objavil už 1. decembra v meste Wu-chan.

Tento pacient však nehlásil, že navštívil trh v tomto meste (podobne ako dvaja pacienti o desať dní neskôr). „Nezistilo sa žiadne epidemiologické prepojenie medzi prvým pacientom a ďalšími prípadmi,“ píše sa v štúdii. Pacient nenakazil ani nikoho v rodine.

Pôvodne sa predpokladalo, že prví pacienti sa infikovali od zvierat, ktoré na trhu držia v klietke.

Celkovo tretina z tejto prvej várky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie