Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O čínskej cenzúre, ktorá sa pokúša kontrolovať celý svet

Čína roky porušuje ľudské práva. Ilustračné foto - TASR/AP
Čína roky porušuje ľudské práva. Ilustračné foto – TASR/AP

Kenneth Roth je americký právnik, ktorý od roku 1993 vedie najznámejšiu organizáciu venujúcu sa ľudským právam Human Rights Watch. OSN prijala 14. januára tohto roku jej správu o Číne, ktorá potláča ľudské práva nielen doma, ale snaží sa o to čoraz viac aj vo svete. Roth kvôli tejto správe nedostal od čínskych úradov povolenie navštíviť začiatkom roku Hongkong.

Táto jeho esej publikovaná v The New York Review of Books vychádza z pôvodnej správy pre OSN, je však napísaná skôr literárnym jazykom a zachovala si pritom vecný tón.

O čínskych koncentrákoch pre moslimských Ujgurov a o hrozivom systéme kybernetického sledovania Číňanov bolo popísané dosť (a Roth to sumarizuje), menej sa však vie o tom, ako Čína využíva silu svojej ekonomiky na zastrašovanie štátov, organizácií a firiem, aby mlčali o porušovaní ľudských práv všade vo svete, nielen v Číne. „Ak to takto pôjde ďalej, aktivity Pekingu vyústia do dystopickej budúcnosti, v ktorej nikto nebude mimo dosahu čínskych cenzorov a medzinárodný systém ochrany ľudských práv bude taký oslabený, že už nebude schopný ďalej slúžiť ako obrana proti represiám vlád,“ píše Roth.

Jedným z nástrojov cenzúry je stavba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie