Denník N

Na celom svete denne ženy a dievčatá odpracujú 12 a pol miliardy hodín a nedostanú za to ani cent

Foto N - Rastislav Kačmár
Foto N – Rastislav Kačmár

Povolania súvisiace so starostlivosťou o niekoho sú tradične slabo platené a vykonávajú ich predovšetkým ženy.

Tínedžerka z chudobnej indickej rodiny, ktorá má to šťastie, že má aspoň prístup k elektrine, strávi pri domácich prácach o hodinu a pol denne menej ako jej rovesníčka v dome bez elektriny. A ešte k tomu môže spať o trištvrte hodiny viac. Čas, ktorý by inak strávila pomocou matke, môže využiť na to, aby si robila úlohy, stretla sa s priateľkami alebo sa jednoducho poriadne vyspala.

Ženám v najchudobnejších domácnostiach v chudobných krajinách ako Uganda, Zimbabwe, India, Filipíny či Keňa zaberú také činnosti ako zber vody či hľadanie paliva do piecok o 40 minút denne viac ako tým, ktoré sú v príjmovom rebríčku čo i len o stupienok vyššie. Nehovoriac o tom, že obstarávanie pitnej vody a paliva na kúrenie a varenie je v dôsledku zmien spôsobených klimatickou krízou stále obtiažnejšie a náročnejšie na čas.

V nízkopríjmových krajinách po celom svete ženy denne pracujú až 14 hodín bez toho, aby za to dostali zaplatené, čo je trikrát viac ako muži. Platenú prácu si nemajú ako hľadať, lebo nefunguje systém, ktorý by im umožnil zveriť starostlivosť o svoje deti, o chorých a starých do rúk štátnych či verejných inštitúcií. 42 percent žien v produktívnom veku zostáva mimo pracovného trhu, lebo nemajú na koho delegovať svoje neplatené „povinnosti“. V rovnakej situácii je len šesť percent mužov.

Ani život v prosperujúcej krajine, zamestnanie a vzdelanie ešte neznamená, že väčšie bremeno neplatenej práce v domácnosti či pri starostlivosti o potrebných v rodine nebude niesť žena. A to napriek tomu, že participácia mužov na domácich prácach či starostlivosti o deti pomaly stúpa.

Napríklad v Spojených štátoch žena pracujúca na plný úväzok strávi prácami v domácnosti o viac ako hodinu denne viac ako muž. Žena s bakalárskym vzdelaním o takmer dve hodiny viac ako podobne vzdelaný muž.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie