Denník N

Česká novinárka Fridrichová: Ak si mafián kúpi spravodlivosť, je to na odsťahovanie alebo kompletnú rekonštrukciu krajiny

Nora Fridrichová. Foto Deník N - Gabriel Kuchta
Nora Fridrichová. Foto Deník N – Gabriel Kuchta

Ak sa niekomu uľaví, keď hnusne vynadá moderátorke, beriem to, hovorí moderátorka ČT Nora Fridrichová.

Nora Fridrichová (42) je česká novinárka a moderátorka publicistického programu 168 hodín v Českej televízii. V rozhovore hovorí:

  • ako českí novinári vnímajú proces v kauze vraždy Jána Kuciaka,
  • ako znáša nenávistné príspevky na sociálnych sieťach,
  • či policajti huckajú ľudí proti novinárom,
  • v akej kondícii sú české verejnoprávne médiá,
  • aj prečo je v Česku čoraz menej kritických rozhovorov.

Slovensko v týchto dňoch žije procesom v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Aký má súd ohlas medzi českými novinármi?

Veľký, sledujeme to veľmi pozorne. Nielen my oceňujeme, že k procesu vôbec prišlo a že obžalovaní stoja pred súdom a zodpovedajú sa zo svojich činov. Trochu komické je, že už pred procesom sa zrazu nikto z mocných k pánovi Kočnerovi nehlásil.

Nie je to prekvapujúce, ale z vyšetrovacích spisov sme sa dozvedeli, že pán Kočner mal pevné nitky vedúce do najvyšších poschodí slovenskej politiky. Teraz sa tí ľudia tvária, akoby ho nepoznali.

Na Slovensku prebehla debata o tom, do akej miery majú médiá prinášať informácie z vyšetrovacích spisov. Ako ste to vnímali vy?

To, že politici museli vysvetľovať, ako to so správami z Kočnerovho mobilu bolo, malo očistný charakter. Samozrejme, keď unikajú informácie z vyšetrovacích spisov, vždy to naznačuje niečo neštandardné. Napríklad, že ak by to neuniklo, existovalo by riziko, že to môže byť zametené.

Novinári nechcú, aby vyšetrovanie takýchto káuz prebiehalo v priamom prenose. Vo vyšetrovacích spisoch bývajú výbušné veci a nemali by sme k nim pristupovať ako k verejným dokumentom. Ale tak ako u vás, tak aj u nás, občas musí prísť k medializácii týchto informácií, aby pravda vyšla na povrch.

Treba povedať, že aj keď na začiatku boli v debate veľké výhrady voči textom, ktoré obsahovali informácie z vyšetrovacích spisov, vo svetle toho, čo sme sa dozvedeli, nakoniec vymizli. Akoby mnohí uznali, že verejný záujem zverejniť ich tu naozaj bol.

Pravda je vždy očistná, aj keď často bolí. Zverejňovanie takýchto informácií je krajným riešením v neštandardnej dobe a neštandardných pomeroch.

Spomeniete si ešte na chvíľu, keď ste si pred dvomi rokmi prečítali správu o Kuciakovej vražde? Čo ste pocítili?

V tom čase som dostávala aj otázky, či nemám obavu o seba, keďže mi predtým chodili na internete rôzne veci. Bolo mi trápne na to odpovedať. To, čo sa stalo, bolo oveľa horšie. Bolo to mrazivé, nočná mora nielen pre novinárov, ale pre všetkých, ktorí na Slovensku žijú. Všetci čítame indexy a štatistiky o tom, koľko novinárov zomrie vo svete za rok. Lenže zrazu sa to stane u vás za domom.

Video: Zvučka 168 hodin

Bol v tom rozdiel, ako keď ste sa dopočuli o zavraždení maltskej novinárky Daphne Caruanaovej Galiziaovej? Zohrala rolu blízkosť Slovenska?

Samozrejme. Máme rovnakú minulosť, podobnú kultúru, zdieľame vlastne aj niektorých rovnakých politikov. Naše národy sú späté a zdá sa mi, že vývoj našich spoločností sa do veľkej miery kopíruje. Aj keď sa možno nestretneme v rovnakej dobe, my prežívame niečo, čo ste vy prežívali pred pár rokmi – a naopak. Naďalej máme k sebe blízko.

Paradoxné je, že moje dcéry stále rozumejú slovenčine, aj keď ju nemajú veľmi možnosť kde počuť. Slováci sú pre Čechov stále srdcovou záležitosťou. To, že sa vražda novinára stala za rohom, bola veľmi depresívna správa, a zároveň pečiatka na všetky zlé stereotypy, ktoré sme mali o slovenskej politike.

Vyšetrovanie vraždy odhalilo nepredstaviteľné prepojenia Mariana Kočnera s politikmi, sudcami a prokurátormi. Hovoríte si, to je východ, to je Slovensko, alebo sa zamýšľate nad tým, či takéto niečo môže – zatiaľ skryto – existovať aj v Česku?

Neporovnávala by som to. Nechcem hľadať českú paralelu s niečím takým špecifickým, ale poviem to inak. Viem si predstaviť, že spravodlivosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie