Denník N

Ekonomický newsfilter: iPhony chytili druhý dych

Dobrý deň,

ak máte nápad, ako Ekonomický newsfilter zlepšiť, napíšte nám email na [email protected] alebo len jednoducho odpovedzte na tento email.

Dnešný výber najdôležitejších správ pre ekonomiku má 1100 slov, čo je 4 a pol minúty čítania. Vybral Konštantín Čikovský.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSS

1. Huawei nedostal stop na 5G

Rozhodnutie o tom, či pustiť čínsky Huawei do 5G sietí, nechala Európska komisia na jednotlivé členské krajiny.

„EÚ nevylúči nikoho len pre jeho meno a národnosť,“ komentoval odporúčanie komisár pre digitálnu ekonomiku Thierry Breton.

Prečo to je dôležité: Odporúčanie Komisie znamená, že Huawei sa podarilo odolať tlaku americkej diplomacie a jeho lacné zariadenia môžu ísť do európskych 5G tendrov.

  • Komisia však nechala jednotlivým krajinám možnosť, aby samy stanovili svoje požiadavky na bezpečnosť a podľa toho rozhodli, koho k svojim sieťam pripustia a koho nie.
  • Odporúčanie EK prišlo deň po tom, čo podobné rozhodnutie oznámila britská vláda. Tá len zakázala, aby „rizikové firmy“ smeli dodávať zariadenia pre citlivé časti 5G sietí. Myslia sa tým napríklad siete v jadrových elektrárňach, vojenských základniach alebo tie časti, ktoré operujú s osobnými údajmi používateľov.
  • Huawei je s rozhodnutím EK zjavne spokojný, označil ho za „nestranné a postavené na faktoch“.

Britov nepresvedčili, Nemcov áno: Americká diplomacia sa celý minulý rok snažila presvedčiť európskych spojencov, že má dôkazy o spolupráci Huawei s čínskou vládou.

Briti minulý týždeň na dokumenty, ktoré im predložili Američania, reagovali chladne.

Naopak, nemecká vláda uznala americké dôkazy, že Huawei spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými orgánmi.

„Na konci roka 2019 boli zo strany amerických tajných služieb odovzdané informácie, podľa ktorých Huawei preukázateľne spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými úradmi,“ cituje zo správy nemeckého ministerstva zahraničia denník Handelsblatt.

Nemecká pozícia voči Huawei je napriek tomu nejasná, pretože vplyvným odporcom zákazu pre Huawei je napríklad aj kancelárka Merkelová.

Prečo je Huawei problém: 

  • Americké tajné služby zrejme spojencom opakovane poskytujú detailné informácie o tom, koľko bývalých príslušníkov čínskej tajnej služby a armády pracuje na vplyvných pozíciách v Huawei.
  • Čínska vláda je veľkým objednávateľom služieb Huawei, ktorý pracuje aj na kontroverznom čínskom systéme sledovania obyvateľov a vyhodnocovania ich správania.
  • Veľké kontrakty podľa kritikov umožňujú čínskej vláde Huawei masívne skryto dotovať, čo potom firme pomáha prichádzať do tendrov s predátorskými cenami.

Ako je to na Slovensku: Slovensko ešte nerozhodlo, kto získa frekvencie pre 5G a nie je teda ani jasné, ktoré telekomy budú budovať nové siete.

Žiaden z veľkých slovenských hráčov zatiaľ predbežne nevylúčil pozvanie Huawei alebo ďalšej čínskej firmy ZTE do tendra.


2. Protest kamionistov by už nemal blokovať dopravu

Blokády hraničných priechodov a dôležitých križovatiek v niektorých mestách už zrejme nebudú pokračovať. Stane sa tak napriek tomu, že vláda nesplní všetky požiadavky protestujúcich kamionistov z Únie autodopravcov Slovenska.

Kamionisti prestali blokovať dopravu väčšinou už v stredu poobede, definitívny postup oznámili v stredu večer.

Prečo ustúpili:

  • Blokády spôsobovali výpadky výroby v trnavskej PSA a hrozili nimi aj Kia a Volkswagen. Viaceré firmy avizovali, že budú za škody kamionistov žalovať.
  • Premiér Pellegrini povedal, že blokovanie ciest je nezákonné a nedovoľujú ho ani pravidlá upravujúce zhromažďovanie, ani štrajkové zákony.
  • Vláda opakovala, že Únia autodopravcov zastupuje menšiu časť majiteľov kamiónov a väčšia organizácia ČESMAD už podmienky vlády prijala.
  • Medzi kamionistami sa rozšírila informácia, že polícia je pripravená ich dostať z ciest silou.

Čo sa dohodlo: Vláda poskytne všetkým kamionistom zľavy z mýta od prvého kilometra. Očakáva, že to bude stáť okolo 5 miliónov eur ročne a spustí to od polovice tohto roka.

Ak to potvrdí budúca vláda a parlament, zníži sa aj cestná daň, čo by malo znamenať plus 30 miliónov pre dopravcov a mínus 30 miliónov pre štátny rozpočet.

Viac o téme: Ustúpiť nechce vláda ani dopravcovia. Komplikácie hlásili firmy ako Peugeot či Kia (Daniela Krajanová/E)


3. Kmotríkovi pošle peniaze na účet až budúca vláda

Cena, ktorú zaplatí štát Ivanovi Kmotríkovi za jeho futbalový štadión v Bratislave, sa oproti dohodnutým 75 miliónom eur zdvihne o 23 miliónov eur. Rozhodla o tom vláda.

Ministerka školstva Lubyová (SNS) to zdôvodnila tým, že verejné orgány a zmenené požiadavky európskej futbalovej federácie UEFA prinútili investora k investíciám, ktoré nepredpokladal.

  • Ministerka povedala, že Kmotrík sa vyhrážal súdom, ak by mu tieto položky neboli uznané. Postup vlády podľa nej odobril aj posudok advokátov z kancelárie Maple & Fish. Preto podľa Lubyovej vláda nemala možnosť trvať na pôvodnej maximálnej cene 75 miliónov.
  • Premiér a ministerka opakovane zdôrazňovali, že všetky položky prekontrolovali audítori. Tí však nerobili dozor na stavenisku štadióna a susediacej bytovky, nepreverovali, čo sa naozaj postavilo a koľko to stálo, zaoberali sa len faktúrami, ktoré im predložila Kmotríkova firma.
  • Pellegrini aj Lubyová viackrát zopakovali, že Kmotríkova firma predložila faktúry za takmer 120 miliónov eur, no štát mieni vyplatiť maximálne 98 miliónov. Odmieta platiť náklady, ktoré vznikli meškaním a zmenami cien na stavebnom trhu.

Čo bude nasledovať: Vláda požiadala o stanovisko k zvýšeniu ceny Európsku komisiu, Protimonopolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie.

Peniaze nad rámec dohodnutých 75 miliónov majú byť vyplatené, až keď všetky tieto inštitúcie postup vlády odobria.

S vysokou pravdepodobnosťou sa tak doplatky za štadión dostanú na stôl budúcej vláde. Viacerí opoziční lídri včera navýšenie ceny kritizovali a povedali, že ak budú môcť, vyplatenie peňazí zastavia.

Viac o téme: Kmotríkov štadión bude drahší, definitívna suma má byť v dodatku (Daniela Krajanová/E)


4. iPhony chytili druhý dych

Apple oznámil najlepšie štvrťročné čísla vo svojej histórii.

  • Jeho tržby v predvianočnej sezóne medzi októbrom a decembrom 2019 dosiahli 92 miliárd dolárov, čo je medziročný rast o 9 percent.
  • Zisk firmy na akciu stúpol na 4,99 dolára, čo je medziročne rast o takmer pätinu a takisto to je historicky najlepšie štvrťročné číslo firmy.
  • Väčšinu (61 %) tržieb má firma mimo USA.
  • Tržby aj ziskovosť firmy znova ťahajú iPhony, predovšetkým úspešné modely 11 a 11 Pro.

5. Plán desaťročnice splníme len na 29 až 33 percent 

Slovensko plní sotva tretinu cieľov, ktoré sa slovenské vlády postupne zaviazali dosiahnuť do roku 2020.

Analytik VÚB Michal Lehuta dal dokopy oficiálne záväzky slovenských vlád, ktoré v takzvaných programoch reforiem deklarovali pred Európskou komisiou ako svoj plán do roku 2020. Vyšlo mu, že splníme najviac 6 až 7 z 21 merateľných ukazovateľov.

Čo sa podarilo…

Najviac splnených plánov je z trhu práce čiže miera zamestnanosti (72 % z obyvateľov vo veku 20 – 64), dlhodobá nezamestnanosť (3 % z aktívnej populácie) i podiel ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením (17,2 %, čo je v porovnaní s inými krajinami priaznivé číslo).

Okrem toho Slovensko tohto roku zaknihuje naisto už len splnenie cieľa týkajúceho sa podielu mladých ľudí s vysokoškolským vzdelaním (40 % vo veku 30 – 34) a podľa analytika VÚB splní veľmi benevolentne nastavený plán pre objem skleníkových emisií. Stanovili sme si totiž maximálny rast 13 % v porovnaní s rokom 2005, kým EÚ ako celok si dala za cieľ pokles o 10 %.

… a čo vôbec nie: Zoznam neúspechov neprekvapí, je to prakticky všetko súvisiace so školstvom, podnikateľským prostredím, zdravotníctvom a životným prostredím.

Aspoň telegraficky kritériá, v ktorých sme sami seba sklamali: výsledky žiakov ZŠ v PISA, počty citácií výskumníkov, predčasné ukončenia školy žiakmi a študentmi, výdavky na výskum a vývoj, vývozy high-tech produktov, využívanie e-governmentu, umiestnenie v rebríčku Svetovej banky Doing Business, miera regulácie trhov, vnímanie korupcie, efektivita výberu DPH, rozpočtová udržateľnosť, dĺžka zdravého života, podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energií, celková spotreba energie.

Viac o téme: Mohli sme sa najesť z grafov. Ale budeme hladní, ukazuje predbežné plnenie cieľov Slovenska pre rok 2020 (Michal Lehuta/E)


Za vaše predplatné:

Rast úverov firmám v eurozóne sa spomalil, menová politika ECB začína rok so sklamaním – Vladimír Vaňo o zlom signále pre európsku ekonomiku.

Komisia zastavila Richterovi eurofondy pre pochybenia. Richter tvrdí, že nám nehrozí škandál – Veronika Folentová o ďalšom probléme s eurofondmi.

Odvolací orgán ÚVO má rozhodnúť o zákazkách za stámilióny eur. Zatiaľ aj s Bugalom – Marianna Onuferová urobila zoznam tendrov, o ktoré sa teraz hrá v Rade ÚVO.

Čo by ste mali vedieť o daňovom priznaní pred 31. marcom – Zuzana Kollárová vám pomáha pripraviť sa na daňové priznanie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Iné podcasty Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie