Denník N

Nový koronavírus je nebezpečný, ale rovnako nebezpečná je epidémia hoaxov o ňom

Ľudia v Hongkongu čakajú v rade na nové rúška. Foto - TASR/AP
Ľudia v Hongkongu čakajú v rade na nové rúška. Foto – TASR/AP

Je pravdepodobné, že novú epidémiu sa podarí zvládnuť, následky epidémie lží sa však dajú ťažko predpovedať.

Autor je vedec, Ústav molekulárnej biológie SAV

Následkom objavenia sa neznámeho typu koronavírusu v čínskom Wu-chane sa vo svete rozšírila nie jedna, ale dve epidémie – epidémia infekčného respiračného ochorenia a epidémia lži v podobe šírenia dezinformácií, konšpirácií a hoaxov.

Koronavírusy sú typické živočíšne vírusy, napádajú prevažne cicavce a vtáky. Keďže človek patrí medzi cicavce, koronavírusy môžu infikovať aj ľudí. U človeka môžu spôsobiť ochorenia zväčša na úrovni nádchy, ale v niektorých prípadoch aj vážne respiračné ochorenia, ktoré môžu ohroziť zvlášť starších ľudí a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Vírus z Wu-chanu, označovaný ako 2019-nCoV, je práve tento prípad. Môže spôsobiť ťažký zápal pľúc. Podobne tomu bolo v nedávnej minulosti pri epidémiách spôsobených koronavírusmi SARS a MERS. Vírus 2019-nCoV sa za tých pár týždňov od vypuknutia nákazy podarilo charakterizovať na úrovni génov a vyzerá to tak, že je týmto dvom vírusom veľmi podobný, aj keď oveľa menej nebezpečný.

Kým vírusu SARS podľahlo desať percent nakazených ľudí a vírusu MERS dokonca viac ako 30 percent nakazených ľudí, v prípade nového vírusu sa úmrtnosť zatiaľ pohybuje pod piatimi percentami nakazených. Nový vírus sa však šíri rýchlejšie ako SARS a MERS.

Podľa najnovších správ bolo koronavírusom 2019-nCoV dodnes nakazených vyše 6000 osôb. Až na niekoľko desiatok prípadov, keď sa nákaza objavila v Severnej Amerike, Európe, Austrálii alebo iných ázijských krajinách, sa epidémia zatiaľ týka najmä Číny. Tam do štvrtka rána tomuto ochoreniu podľahlo 170 ľudí. Predpokladá sa však, že sa počet nakazených vo svete v najbližších dňoch zvýši.

Na základe doterajších vedomostí, ktoré o novom víruse máme, je však veľmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie