Denník N

Takto sme Slnko ešte nevideli. Nový ďalekohľad vidí na hviezde detaily veľké 30 kilometrov

Na snímke vidno slnečnú atmosféru a jednotlivé bunky – pripomínajúce pukance či včelí plást – majú veľkosť zhruba ako Francúzsko. Foto – NSO/NSF/AURA
Na snímke vidno slnečnú atmosféru a jednotlivé bunky – pripomínajúce pukance či včelí plást – majú veľkosť zhruba ako Francúzsko. Foto – NSO/NSF/AURA

Teleskop na Havaji (DKIST) považujú za technologický unikát. „Primárne zrkadlo s priemerom štyri metre je gigantické. Na porovnanie, zrkadlo doteraz najväčšieho slnečného ďalekohľadu má priemer 1,6 metra,“ vraví astronóm z SAV.

Astronómovia zverejnili dosiaľ najdetailnejší záber Slnka. „Ide o snímky povrchu Slnka s najvyšším rozlíšením, aké sa kedy podarilo,“ komentoval kvalitu fotiek Thomas Rimmele, šéf nového teleskopu Daniela K. Inouyeho, ktorý zábery spravil.

Spomínaný ďalekohľad (DKIST) leží vo výške troch kilometrov na havajskom ostrove Maui a zo všetkých ďalekohľadov na pozorovanie Slnka disponuje najväčším zrkadlom na svete s priemerom až štyri metre.

Aj vďaka nemu dokáže na Slnku vzdialenom okolo 150 miliónov kilometrov pozorovať detaily s veľkosťou 30 kilometrov, čím viac ako dvojnásobne prekonáva najlepšie konkurenčné teleskopy.

Vzhľadom pripomína pukance či včelí plást

Na snímke vidno slnečnú atmosféru a jednotlivé bunky – pripomínajúce pukance či včelí plást – majú veľkosť zhruba ako Francúzsko.

Takejto štruktúre sa odborne hovorí granulácia a ide o viditeľný prejav konvektívneho prenosu energie z vnútorných oblastí Slnka na jeho povrch.

„V jasných centrách jednotlivých granúl stúpa slnečná plazma s teplotou 6-tisíc stupňov k povrchu, kde postupne chladne o niekoľko sto stupňov a ponára sa v tmavých intergranulárnych priestoroch späť do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie, Vesmír

Teraz najčítanejšie